Orszak Trzech Króli 2019 w Zagłębiu. 6 stycznia tradycyjnie już ulicami naszego regionu przejdą barwne korowody.

W najbliższą niedzielę, 6 stycznia, odchodzimy Święto Trzech Króli. Z tej okazji ulicami wielu polskich miast przejdą barwne orszaki.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W Polsce weźmie w nim udział ponad 750 miejscowości. Na mapie wydarzenia znajdą się także miasta z naszego regionu.

Orszak Trzech Króli 2018 w Będzinie

Orszak Trzech Króli w Będzinie - fot. UM Będzin
Orszak Trzech Króli w Będzinie – fot. UM Będzin

W Będzinie Orszak Trzech Króli wyruszy po mszy świętej o godz. 11.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kołłątaja. Orszak przejdzie do parafii Świętej Trójcy w Będzinie. W tym roku towarzyszyć będą uczestnikom tego wydarzenia myśli św. Jana Pawła II oraz podobnie jak w roku ubiegłym „Herody”, nawiązujące do tradycji kolędowania.

Orszak Trzech Króli 2019 w Czeladzi

Orszak Trzech Króli 2016 w Czeladzi - fot. UM Czeladź
Orszak Trzech Króli 2016 w Czeladzi – fot. UM Czeladź

W Czeladzi, podobnie jak w poprzednich latach, będą aż trzy orszaki. Każdy prowadzony przez jednego króla.

Pierwszy orszak wyruszy po mszy świętej z kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika (godz. 10.00). Drugi rozpocznie swą wędrówkę spod kościoła św. Wojciecha Biskupa i Męczennika po mszy o godz. 10.00, a początkiem trzeciej trasy będzie kościół św. Mateusza Apostoła, w którym nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10.30.

Punktem docelowym dla wszystkich trzech orszaków będzie Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Procesje powinny tam dotrzeć około godz. 12.00.

Orszak Trzech Króli 2019 w Dąbrowie Górniczej

Orszak Trzech Króli w Dąbrowie Górniczej – fot. AR

W Dąbrowie Górniczej orszak wyruszy o godz. 14.00 sprzed kościoła św. Barbary. Ulicami 3 Maja, Sobieskiego i Królowej Jadwigi dotrze przed bazylikę Matki Boskiej Anielskiej.

Organizatorzy zachęcają uczestników do przygotowania biblijnych przebrań i tradycyjnych koron.

Po zakończeniu przemarszu, ok. godz. 15.00, w bazylice odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej i towarzyszących jej solistów.

Orszak Trzech Króli 2019 w Sosnowcu

Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu - fot. Bartosz Gawlik
Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu – fot. Bartosz Gawlik

W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego Orszak Trzech Króli rozpocznie się mszą świętą i wyruszy z czterech sosnowieckich parafii: św. Floriana (godz. 9.30), św. Jacka (godz. 9.30), Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (godz. 10.00) i Chrystusa Króla (godz. 10.00). Następnie uczestnicy spotkają się na skrzyżowaniu przy centrum handlowym, znajdującym się przed rondem Jana Pawła II w Sosnowcu-Zagórzu. Z kolei uczestnicy mszy w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przejdą bezpośrednio pod scenę zlokalizowaną obok barki na Placu Papieskim.

Orszak Trzech Króli 2019 w Jaworznie

Orszak Trzech Króli w Jaworznie - fot. UM Jaworzno
Orszak Trzech Króli w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Mieszkańcy Jaworzna również będą mieli okazję przemaszerować w barwnym Orszaku Trzech Króli. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą świętą w kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po nabożeństwie przejdą na rynek. Finał przy szopce zwieńczony będzie koncertem scholi dziecięcej z kolegiaty pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny.

Orszak pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”

W tym roku orszak odbędzie się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, które nawiązuje do pamiętnych słów Jana Pawła II wypowiedzianych na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 roku: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej Ziemi!”.