W Sosnowcu ruszył program zbiórki butelek PET przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, które kupiło automaty do selektywnej zbiórki odpadów. Wkrótce do projektu włączy się miasto.

Pierwsze trzy urządzenia ustawione zostały w budynku Urzędu Miejskiego przy Al. Zwycięstwa 20, na Stadionie Ludowym oraz w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Czołgistów 12. – Zasada działania jest bardzo prosta. Każdy, kto wrzuci do automatu butelkę PET, będzie mógł przeznaczyć grosz za każdą z butelek na jeden z trzech klubów sportowych grających pod szyldem Zagłębia Sosnowiec (hokej, koszykówka, piłka nożna). Wystarczy tylko nacisnąć przycisk przypisany do klubu, a środki trafią raz w roku na jego konto – wyjaśnia Arkadiusz Teodorowski, prezes zarządu MPGO w Sosnowcu.

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że segregacja odpadów jest niezwykle istotna w dzisiejszym świecie. – W dobie globalnego zanieczyszczenia środowiska ogromne znaczenie ma odzyskiwanie surowców wtórnych i ponowne ich przetwarzanie – zaznaczają.

Jak deklarują urzędnicy, jeszcze w tym roku pojawią się dwa kolejne urządzenia. Tym razem zakupione przez miasto. – Nie wybraliśmy jeszcze miejsc, ale w pierwszej kolejności myślimy o szkołach i szpitalach. Planujemy zakup kolejnych automatów, wszystko zależy od tego czy mieszkańcy będą z urządzeń korzystać. Liczymy na to, że akcja zbiórki butelek PET zmniejszy ilość odpadów jakie trafiają na składowisko, a tym samym wspierać lokalny recykling – mówi prezes Teodorowski.

Oddaj butelki i wspieraj sosnowiecki sport - fot. UM Sosnowiec
Oddaj butelki i wspieraj sosnowiecki sport – fot. UM Sosnowiec

Warto pamiętać, że zużycie tworzyw sztucznych rośnie z roku na rok. Tony plastiku zanieczyszczają planetę. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zwierząt. – Plastik rozkłada się nawet do 1000 lat, stąd ważna jest jego segregacja i powtórne wykorzystanie do produkcji opakowań, odzieży czy zabawek – mówi Arkadiusz Teodorowski.