Nagły atak zimy, jak co roku, utrudnia życie nie tylko drogowcom, ale także mieszkańcom, którzy narzekają na fatalny stan dróg i chodników.

Od kilku dni w Zagłębiu Dąbrowskim pogoda mocno komplikuje życie mieszkańcom. Sypnęło śniegiem, na dworze coraz mroźniej. Mieszkańcy naszego regionu coraz częściej skarżą się na to, że nikt nie zadbał o to, by na chodnikach nie było ślisko.

– Młodzi sobie poradzą, ale ja już jestem starszą kobietą. Jeden zły ruch i mogę poślizgnąć się na tych schodach, a w moim wieku złamanie jest niebezpieczne – mówi pani Elżbieta, która mieszka w Sosnowcu przy ulicy Legionów. – Proszę spojrzeć, jak wygląda nasz parking czy alejki w pobliskim parku. Nikt nie odgarnia tam śniegu – dodaje.

Według kobiety chodniki nie były posypane ani solą, ani piaskiem. – Schody, podjazdy, alejki parkowe czy osiedlowe chodniki są bardzo oblodzone i nikt z tym nic nie robi – dodaje oburzona mieszkanka.

Podobnego zdania są kierowcy, którzy narzekają na fatalny stan dróg. – Przed 10:00 przejechałem cały Sosnowiec, z Niwki do Czeladzi, a po drodze nie widziałem ani jednego pługu. A drogi w fatalnym stanie – napisał nasz czytelnik.

Inni jednak chwalą. – Ja jechałem przed 7:00 z Centrum na Niwkę i droga była czarna – informuje pan Mateusz, nasz czytelnik.

Jednak, jak zapewniają pracownicy MZUK w Sosnowcu, mieszkańcy o stan dróg i chodników powinni być spokojni.

– Jesteśmy przygotowani do zimy, pracujemy pełną parą, drogi i chodniki są odśnieżane na bieżąco zgodnie ze standardami zimowego utrzymania dróg w naszym mieście – informuje Grzegorz Barczyk, dyrektor Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że obowiązek odśnieżania i usuwania tworzących się sopli lodowych ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków.

Niedopełnienie obowiązku odśnieżania dachów i chodników, a tym samym narażenie na niebezpieczeństwo ludzi jest zagrożone karami. Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej mogą ukarać mandatem karnym osoby niewywiązujące się z nałożonych obowiązków. Właściciel lub zarządca nieposprzątanego chodnika, musi liczyć się również z wypłaceniem odszkodowania i grzywny w przypadku gdy pieszy dozna obrażeń.

Mieszkańcy miasta mogą przez całą dobę zgłaszać informacje dotyczące stanu ulic pod numerami telefonów: 501 456 203 oraz 32 2917927.

– Zgłoszenia są przyjmowane od poniedziałku do niedzieli. Jeśli tylko pojawią się jakieś niepokojące sygnały prosimy mieszkańców o informację – podkreśla dyrektor MZUK.