Za 8 miesięcy ma być gotowa dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę pierwszego etapu nowego centrum miasta, na terenie Fabryki Pełnej Życia. To kolejny ważny krok do pełnej realizacji tego dużego i ambitnego przedsięwzięcia.

Podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim dla pierwszego etapu realizacji inwestycji „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”. Za 2 mln 347 tys. zł, projekt sieci i budynków wokół nowego rynku przygotuje pracownia Analog. Na jego podstawie będą wykonywane prace budowlane.

– To ważna chwila, nie tylko dla nas, przede wszystkim dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ale też całej Metropolia GZM, bo nasz dąbrowski pomysł na nowe centrum miasta jest po prostu wyjątkowy – podkreśla Wojciech Czyżewski, prezes zarządu Fabryka Pełna Życia. – Cieszymy się, że po wielomiesięcznych staraniach mogliśmy złożyć podpisy pod umową otwierając tym samym nowy rozdział w tworzeniu nowej przestrzeni publicznej w naszym mieście – dodał.

Tak będzie wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej - fot. Fabryka Pełna Życia
Tak będzie wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej – fot. Fabryka Pełna Życia

Będą kolejne projekty

Ma to być pierwszy etap prac. – Zgodnie z umową będziemy przygotowywać projekt budowlany wraz z procedurą pozwolenia na budowę oraz projekt wykonawczy, według którego będą już budowane poszczególne części Fabryki – mówi Piotr Śmierzewski z pracowni Analog. – Sporo się robi w tej chwili tego typu projektów na świecie, które zajmują się przestrzeniami postindustrialnymi, jednak to co różni projekt dąbrowski od innych to jego aspekt społeczny, na który od samego początku kładziono bardzo duży nacisk. Przestrzeń społeczna rozumiana przede wszystkim jako to, co dzieje się pomiędzy budynkami – i to jest prawdziwa wartość dąbrowskiego przedsięwzięcia – dodaje.

Fabryka Pełna Życia jest największym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym w Dąbrowie Górniczej. Jego celem jest metamorfoza śródmieścia, której motor napędowy stanowi zagospodarowanie terenu po zakładzie Defum. Obszar ma zmienić się w miejsce tętniące życiem, pełne zieleni, połączone z rejonem dworca kolejowego i Pałacem Kultury Zagłębia.

Co powstanie?

Jego wielkim potencjałem, oprócz położenia w centrum miasta, są dawne hale fabryczne, które mogą zmienić swój dotychczasowy charakter na miejsce dla gastronomii, rekreacji, wydarzeń kulturalnych czy prowadzenia biznesu. Całość może zostać uzupełniona zabudową mieszkaniową.

Wizualizacja zabudowanego i zagospodarowanego terenu Fabryki Pełnej Życia – fot. mat. pras.

Koncepcja Fabryki Pełnej Życia powstawała na podstawie rozmów z mieszkańcami, konsultacji z przedsiębiorcami i opinii ekspertów – urbanistów, architektów, ekonomistów. Zaplanowano ją jako miejsce spotkań, odpoczynku, edukacji regionalnej, gdzie będzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się kawy i zjeść coś dobrego. Ma być łatwo dostępna, przyjazna pieszym, bez barier dla starszych i niepełnosprawnych, dysponować bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, działań społecznych i ekologicznych.

W 2019 roku szczegółowa koncepcja architektoniczno-urbanistyczna biura projektowego Analog ze Szczecina, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na propozycję nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Przed tym powstała społeczna, a po niej autorska koncepcja funkcjonalno-przestrzenna dla Priorytetowego Obszaru Rewitalizacyjnego Centrum ze szczególnym uwzględnieniem terenu Fabryki Pełnej Życia.

– Przypomnę tylko, że w ubiegłym roku projekt studia Analog Fabryka Pełna Życia wygrał głosowanie internautów z całego świata w 8. edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego Architizer A+Awards w kategorii budynków komercyjnych jeszcze niezbudowanych. Pokazuje to wyjątkowość naszego przedsięwzięcia na skalę międzynarodową. Podpisanie umowy z Analog Studio przybliża nas do jego realizacji – podkreśla prezes Czyżewski.

W Fabryce Pełnej Życia ma znaleźć się: zielony rynek, 13 zielonych tarasów na dachach, browar z restauracją, 20 lokali gastronomicznych, 5 budynków biurowo-usługowych, hotel z 35 pokojami, 9 budynków mieszkalnych, wieża widokowa, zielony pasaż, multimedialne centrum konferencyjno-wystawowe, wypożyczalnia rowerów miejskich i rowerów elektrycznych, stacje ładowania samochodów i 650 miejsc parkingowych.

Teren dawnego Defum zmienia się od kilku lat. W 2019 r. oddano do użytku odbudowany budynek dawnego warsztatu elektrycznego, w którym odbywają się m.in. spotkania, konferencje, szkolenia czy wystawy. W zeszłym roku wyburzono budynek dawnego biurowca i na nowo zaaranżowano otoczenie, w którym m.in. przybyło zieleni, powstało piaszczyste boisko do siatkówki, stanęło pięć punktów gastronomicznych, organizowane są koncerty, giełda staroci czy zloty food-trucków.

CZYTAJ TAKŻE:

Pożyczka online – procedury, formalności, wymagania