Po internetowej aukcji, znamy cenę nowego stadionu, który powstanie w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wybuduje go za 147,9 mln zł brutto firma z Bielska-Białej.

W poniedziałek, 15 kwietnia, odbyła się internetowa aukcja, której celem było wyłonienie wykonawcy nowego stadionu piłkarskiego w Sosnowcu.

Jak się okazało, wszystkie firmy zainteresowane budową sportowego obiektu na Górce Środulskiej, obniżyły swoje ceny. – Najlepsza oferta wyniosła niewiele ponad 120 mln zł netto (120 243 902,44 zł), a więc jest dużo mniejsza, niż przy otwarciu ofert – poinformował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który podaje kwotę w netto, bowiem miasto dzięki spółce Zagłębiowski Park Sportowy odzyska cały podatek VAT.

Przypomnijmy. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie zaprojektowanej już inwestycji – w imieniu miejskiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy – na początku listopada 2018 roku. Postępowanie podzielono na trzy części. Wykonawcy mogli zgłaszać swoje oferty na budowę wszystkich lub poszczególnych obiektów.

Otwierając, 15 lutego, oferty miasto podało, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie trzech zadań 202 mln zł brutto. Na budowę stadionu miasto planowało wydać 132,5 mln zł brutto, a oferty opiewały na 166,9 mln zł (Mirbud SA), 161,1 mln zł (Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej) i 183,2 mln zł (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego).

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Zdecydowała aukcja elektroniczna

O wyborze wykonawcy nowego stadionu miała zadecydować aukcja elektroniczna. Miasto liczyło, że w trakcie licytacji zainteresowane firmy zdecydują się jeszcze opuścić ceny.

Tak też się stało. Najtańszą ofertę złożyło Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (147,9 mln zł brutto). Drugą ofertę miał Mirbud SA (148,2 mln zł brutto), a trzecia oferta należała do Przedsiębiorstwo Miejskiego MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej (154 mln zł brutto).

– Teraz przychodzi pora na formalności, a jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, umowę podpiszemy na przełomie kwietnia i maja – zapowiada Arkadiusz Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Co z lodowiskiem i halą sportową?

Przypomnijmy, że stadion piłkarski to tylko jedna z trzech części Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze przetarg na wyłonienie wykonawców budowy hali sportowej i lodowiska.

Podczas pierwszego przetargu na budowę lodowiska, wpłynęły tylko dwie oferty. Miasto zamierzało wydać na jego budowę 35,3 mln zł, a oferty opiewały na 85,5 mln zł (konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana i ALSTAL Development) i 68 mln zł (Mirbud SA). Halę sportową chciała wybudować tylko firma Mirbud za 64,9 mln zł, tymczasem miasto na ten cel zarezerwowało 34,2 mln zł.

Czy tym razem się uda? – Trwa drugi przetarg. Otwarcie ofert planujemy na koniec maja – odpowiada prezydent Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Czym jest Zagłębiowski Park Sportowy?

Zagłębiowski Park Sportowy ma powstać w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego i będzie jedną z największych inwestycji w historii Sosnowca. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób. Wszystko ma być wkomponowane w tereny zielone, bowiem miasto chce zachować zielony charakter tego terenu.

Władze Sosnowca uzasadniają potrzebę tej skali inwestycji m.in. fatalnym stanem obiektów sportowych w mieście. Wszystkie wymagają gruntownych remontów i są kosztowne w utrzymaniu. – To wstyd, że nasi sportowcy muszą trenować w takich warunkach, a mieszkańcy oglądać ich poczynania. Sosnowiec musi mieć obiekty na miarę XXI wieku – powtarzał wielokrotnie prezydent Sosnowca.

35 KOMENTARZE

 1. A czy Pan Chęciński załatwił jakieś wsparcie tej inwestycji z ministerstwa tak jak zrobiła to Częstochowa i Szczecin, czy swoimi błazeńskimi występami na czarnych protestach, pod sądami z wkładem do znicza, z fakturami za prąd itp. spalił mosty, zaszkodził miastu i za wszystko zapłacą sosnowiczanie ze swoich podatków?

 2. Już nie ma na etaty dla lekarzy specjalistów na SOR – opis tomografii to 5 godzin! – robią je w Poznaniu, szpital „ma być dochodowy”, co będzie gdy miasto zacznie spłacać długi???

  Panie Prezydencie wszystkich kiboli:

  Czy samofinansowanie będzie dotyczyć również stadionu???
  Czy dostanę udział w zyskach jako podatnik, mimo że jestem przeciw tej megalomanii i fanaberii mającej jedyne uzasadnienie w głosach wyborczych chuliganerii i zyskach generowanych przy przetargach dla urzędników i firm?

  • Najgorsza decyzja! Jest tyle innych zaniedbań i zaniechań:
   – brak CO CWU w mieszkaniach komunalnych i zakładowych czyli walka ze SMOGIEM,
   – służba zdrowia a raczej jej brak,
   – niedrożna kanalizacja w wielu regionach,
   – niebezpieczne przejścia dla pieszych wymagające doświetlenia,
   – parkingi dla mieszkańców osiedli,
   – nowe dzielnice mieszkalne i plan ich budowy,
   – nowa siatka busów uwzględniająca zmiany i budowy nowych firm (stara to byłe kopalnie i huty),
   – smród w dzielnicach obok oczyszczalni ścieków i wysypiska śmieci,
   – wieczny korek na S1, kiedy będzie węzeł na Dańdówce,
   – przedszkola i żłobka, są nowe ale wciąż mało,
   – nowy basen, OK remonty starych by się też przydały,
   – hala sportowa i lodowisko na Górce Środulskiej miały sens po co nam kibole obcych klubów w centrum miasta? kto ich będzie pilnował? Tam za Brynicą było OK.
   – „pijar i marketing” dla Sosnowca? kiedy będziemy walczyć ze złym wizerunkiem i wszechobecnym obrażaniem mieszkańców przez tych których nazwy nie wymienię bo się brzydzę?

   Wiele zostało zrobione, ale to nadal mało by wyciągnąć to miasto na średnią krajową.

   • Nie zgadzam zsię z Panem ale argument o obrażanie mieszkańców przez tych których nazwy ze względu na obrzydzenie też nie wymienię rewelacja. Będę stosował. Ps. W mieście jednak wiele się remontuje drogi kanalizacja oświetlenie uliczne baseny. Stadion jest potrzebny. Pozdrawiam

  • Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy.

   • Czy to rzeczywiście Pan, bo patrząc na czas, jak i składnię zdań widać w tym wpisie wiele emocji. Musi Pan zdać sobie sprawę z tego że mieszkańcy mogą widzieć funkcjonowanie miasta inaczej i w związku z tym mają inne priorytety stąd wiele obecnie realizowanych tematów ich irytuje.

    • No i panie, kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci, my płacimy. To są nasze pieniądze proszę pana. Społeczeństwo.

     • Pan mówi o tekście, ale pan ma na myśli wyłącznie treści, których tu nie ma. Aha. No więc jeśli to jest forma bez treści, to nie ma to waloru obiektywności, no więc jest to formalizm. I to jest groźne, ale formalizm jest jeszcze groźny dlatego, że jak nie ma tam treści, to po prostu można tam sobie podkładać różne treści i może nawet takie, które by nam tu nie odpowiadały.

      Nam chodzi o odgłos wydany paszczą.
      – Patataj… Patataj… Patataj…

 3. Jak ktoś ciągle narzeka na budowę ZPS, to w ogóle nie interesuje się sportem i nie był w ostatnim czasie na żadnym z tych trzech obiektów wybudowanych w latach 60-tych.
  PS. Były wybory to można było się wykazać, a jakie poparcie dostał Checinski to każdy widział.

  • Przy takich kontrkandydatach to „Pan z zamku pod Kielcami” musiałby po pijaku przejechać ciężarną zakonnicę na wózku inwalidzkim, na przejściu dla pieszych. Wtedy może coś by się zmieniło.

 4. Poparcie to dostał bo wydawał pieniądze na remonty ulic, przejść,robieniem placów zabaw i to ludzie widzieli nie rozumieli że wybuduje stadion i zajedzie finansowo miasto stadionem.

  • W tym aspekcie to Pablo ma 100 % racji. W Sosnowcu głosowanie było za lub przeciw stadionowi, a nie przeciw konkretnej sile politycznej. No chyba że chcesz zarzucić wyborcom, że są idiotami i nie wiedzieli na co głosują.
   Wynik wyborów był jaki był i trzeba to uszanować, ewentualnie w sposób cywilizowany pokazywać argumenty przeciw.
   I za nim ktoś zarzuci mi bycie zwolennikiem Prezydenta, mowię wprost nie głosowałem na niego.

    • Czyli chcesz mi powiedzieć że wyborcy prezydenta są teraz zaskoczeni, że ten realizuje swoją główną obietnicę wyborczą ??
     Bo jeśli tak, to przepraszam Olę.
     I cóż można westchnąć, że nikt nie czyta programów wyborczych i swoje decyzje opiera tylko na PR.

 5. 147,9 mln zł brutto?! + min.30% w protokołach konieczności wynikających ze zmiany istotnych warunków zamówienia w trakcie realizacji inwestycji – taniej się nie da i nikt normalny nie uwierzy w realność tej ceny.

 6. asd frustracie ty pewnie jestes po 40-stce i z mamusia pewnie mieszkasz:D
  Żadna, nawet patola Cię nie chce?
  Wyjedź do DE i tam pracuj na emerytury SSmanów jak nie pasuje zawistny nieudaczniku.

 7. Ale głupota z tym stadionem. Chodników nie ma, drogi masakrycznie dziurawe, parkingów brakuje, służba zdrowia kuleje, ale na zbędny stadion kasa jest. Szkoda słów

  • Myślisz że tylko u nas w mieście są dziurawe drogi i brak chodników? Tak samo że „służba” zdrowia, że tylko u nas nie domaga? To można powiedzieć o całym naszym pięknym kraju.

   • Interesuje mnie moje miasto, tu się urodziłem, tu mieszkam i tutaj płacę podatki.
    I nie podoba mi się rozwalanie kasy na niepotrzebne fanaberie.

 8. No i doczekałem się 15-tki do Zagórza!! Będzie wygodniej na Stadion bo nie pod górę 👍 Lata lecą 😎

  PS
  Jak to zrobią to potem połączenie z 27 na Klimontowie i 21 w DG 👀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here