Po internetowej aukcji, znamy cenę nowego stadionu, który powstanie w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wybuduje go za 147,9 mln zł brutto firma z Bielska-Białej.

W poniedziałek, 15 kwietnia, odbyła się internetowa aukcja, której celem było wyłonienie wykonawcy nowego stadionu piłkarskiego w Sosnowcu.

Jak się okazało, wszystkie firmy zainteresowane budową sportowego obiektu na Górce Środulskiej, obniżyły swoje ceny. – Najlepsza oferta wyniosła niewiele ponad 120 mln zł netto (120 243 902,44 zł), a więc jest dużo mniejsza, niż przy otwarciu ofert – poinformował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który podaje kwotę w netto, bowiem miasto dzięki spółce Zagłębiowski Park Sportowy odzyska cały podatek VAT.

Przypomnijmy. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie zaprojektowanej już inwestycji – w imieniu miejskiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy – na początku listopada 2018 roku. Postępowanie podzielono na trzy części. Wykonawcy mogli zgłaszać swoje oferty na budowę wszystkich lub poszczególnych obiektów.

Otwierając, 15 lutego, oferty miasto podało, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie trzech zadań 202 mln zł brutto. Na budowę stadionu miasto planowało wydać 132,5 mln zł brutto, a oferty opiewały na 166,9 mln zł (Mirbud SA), 161,1 mln zł (Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej) i 183,2 mln zł (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego).

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Zdecydowała aukcja elektroniczna

O wyborze wykonawcy nowego stadionu miała zadecydować aukcja elektroniczna. Miasto liczyło, że w trakcie licytacji zainteresowane firmy zdecydują się jeszcze opuścić ceny.

Tak też się stało. Najtańszą ofertę złożyło Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (147,9 mln zł brutto). Drugą ofertę miał Mirbud SA (148,2 mln zł brutto), a trzecia oferta należała do Przedsiębiorstwo Miejskiego MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej (154 mln zł brutto).

– Teraz przychodzi pora na formalności, a jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, umowę podpiszemy na przełomie kwietnia i maja – zapowiada Arkadiusz Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Co z lodowiskiem i halą sportową?

Przypomnijmy, że stadion piłkarski to tylko jedna z trzech części Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze przetarg na wyłonienie wykonawców budowy hali sportowej i lodowiska.

Podczas pierwszego przetargu na budowę lodowiska, wpłynęły tylko dwie oferty. Miasto zamierzało wydać na jego budowę 35,3 mln zł, a oferty opiewały na 85,5 mln zł (konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana i ALSTAL Development) i 68 mln zł (Mirbud SA). Halę sportową chciała wybudować tylko firma Mirbud za 64,9 mln zł, tymczasem miasto na ten cel zarezerwowało 34,2 mln zł.

Czy tym razem się uda? – Trwa drugi przetarg. Otwarcie ofert planujemy na koniec maja – odpowiada prezydent Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Czym jest Zagłębiowski Park Sportowy?

Zagłębiowski Park Sportowy ma powstać w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego i będzie jedną z największych inwestycji w historii Sosnowca. W skład całego kompleksu wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób. Wszystko ma być wkomponowane w tereny zielone, bowiem miasto chce zachować zielony charakter tego terenu.

Władze Sosnowca uzasadniają potrzebę tej skali inwestycji m.in. fatalnym stanem obiektów sportowych w mieście. Wszystkie wymagają gruntownych remontów i są kosztowne w utrzymaniu. – To wstyd, że nasi sportowcy muszą trenować w takich warunkach, a mieszkańcy oglądać ich poczynania. Sosnowiec musi mieć obiekty na miarę XXI wieku – powtarzał wielokrotnie prezydent Sosnowca.