Szpital Powiatowy w Zawierciu ma nową, rozbudowaną pracownię endoskopową z pierwszymi w Polsce endoskopami firmy Olympus z systemem EVIS X1. To pierwsze tego typu urządzenie w kraju.

Nowy endoskop, który trafił do Szpitala Powiatowego w Zawierciu, to najnowocześniejsza aparatura do badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego: gastro i kolonoskopii oraz duodentoskopii.

Urządzenie pozwala na przeprowadzenie u pacjentów szerokiej diagnostyki przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz jelita grubego z niezwykłą precyzją. Umożliwia też wykonywanie drobnych zabiegów, takich jak usuwanie ciał obcych z układu pokarmowego, zakładanie sondy pozajelitowej (PEG), opaskowanie żylaków przełyku, usuwanie polipów czy protezowanie dróg żółciowych.

– Urządzenie to świetnie sprawdza się także w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego. Posiada funkcje, które znacznie ułatwiają identyfikację źródła krwawienia, dzięki czemu skraca się czas potrzebny do jego zatamowania. Pacjent nie musi trafiać na stół operacyjny, jego pobyt w szpitalu jest krótszy – tłumaczy lek. Zbigniew Rok ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Koszt nowego aparatu to 1,4 mln zł. Jego zakup był możliwy dzięki środkom pozyskanym z projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Ponadto, nowy wygląd zyskała też sama pracownia. Dzięki przeprowadzonemu remontowi pacjenci zyskali nowocześnie wyposażone i komfortowe pomieszczenia.

– To kolejna inwestycja w szpitalu, która będzie służyć mieszkańcom. Cieszę się, że możemy zaoferować naszym pacjentom pierwszy w kraju tak zaawansowany aparat, pozwalający na diagnostykę chorób układu pokarmowego na najwyższym poziomie – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor placówki. – Dobra i szybka diagnoza to pierwszy krok do skutecznej terapii – dodaje.

Pracownia wykonuje badania endoskopowe dla oddziałów i poradni specjalistycznych szpitala oraz dla pacjentów z zewnątrz w ramach kontraktu z NFZ. Realizuje także program badań przesiewowych raka jelita grubego. Z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu mogą skorzystać: osoby w wieku 50 – 65 lat oraz osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego, osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha, a także osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej. Zapisy na badania są prowadzone pod numerem tel. 506 111 352.