Grzegorz Drygała, dotychczasowy opiekun Kina Kadr, zastąpi Małgorzatę Majewską na stanowisku dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Grzegorz Drygała wygrał konkurs i zastąpi, piastującą to stanowisko prawie dziesięć lat, Małgorzatę Majewską. – Wybór w drodze konkursu to silny mandat do realizacji nowej wizji, w której jest miejsce na kontynuację tego, co w PKZ-ecie już jest dobre – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jakie są plany owego dyrektora? – Zabytkowy gmach Pałacu Kultury Zagłębia jest architektoniczną wizytówką Dąbrowy Górniczej. Moją ambicją jest, by prowadzona w nim działalność stała się także kulturalną wizytówką miasta. Chcę, aby PKZ był postrzegany jako instytucja przyjazna, otwarta, inspirująca, dbająca o tradycje, a jednocześnie nowoczesna – mówi Grzegorz Drygała.

Edukacja i zabawa

Nowy dyrektor zamierza mocno stawiać na edukację artystyczną i kulturalną. Chce także zachować lub przywrócić w nowej formie wydarzenia kulturalne, które przez lata tworzyły wizerunek instytucji. Mowa m.in. o realizowanym w latach 2007–2012 „Świecie małego dziecka”.

– Chciałbym wzmocnić i nawiązać współpracę z organizacjami pozarządowymi, szkołami oraz innymi instytucjami kultury, nie tylko z Dąbrowy Górniczej – dodaje Grzegorz Drygała.

Wśród innych zamierzeń jest m.in. wprowadzenie w weekendy cyklicznych dopołudniowych wydarzeń dedykowanych rodzinom, jak poranki filmowe, muzyczne i teatralne. W Piwnicy Teatralnej, oprócz działalności koncertowej, mają się także odbywać stałe zajęcia teatralne zarówno dla młodzieży, jak i seniorów. Efektem tych działań będą premiery spektakli na scenie Sali Teatralnej.

Grzegorz Drygała, PKZ
Grzegorz Drygała – fot. Marek Wesołowski

Długi staż

Nowy dyrektor z Pałacem Kultury Zagłębia zawodowo związany jest od prawie 15 lat. Zaczynał w dziale organizacji imprez, odpowiadając w kolejnych latach m.in. za Dni Dąbrowy Górniczej.

Później, najpierw jako młodszy, a potem starszy specjalista ds. kina, przez kilkanaście lat opiekował się Kinem Kadr. W ten sposób zawodowe obowiązki połączył z prywatną pasją, jaką jest kino. – „Kafarnaum”, „400 batów” i „Ogród” – wymienia trzy tytuły filmów, które na nim zrobiły wrażenie i które poleca innym do obejrzenia.

W 2020 roku został zastępcą dyrektora ds. administracyjno-technicznych, a na początku 2022 roku wygrał wspomniany konkurs na stanowisko dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia. Od 1 lutego oficjalnie zastąpi Małgorzatą Majewską, która pożegnała się już ze współpracownikami i odeszła na emeryturę.

Duże zasługi

Małgorzata Majewska Pałacem Kultury Zagłębia kierowała od czerwca 2012 roku. Wcześniej była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. – Małgorzata Majewska dokonała niemożliwego: wniosła kulturę do instytucji kultury – ocenia prezydent Marcin Bazylak, który za zaangażowanie, trud i energię poświęcone miastu dziękował Małgorzacie Majewskiej podczas styczniowego koncertu z okazji 64. urodzin Pałacu Kultury Zagłębia.