Na sosnowieckie ulice wyruszyła nowoczesna zamiatarka, która zadba o czystość w mieście. To nowy zakup Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Nowy pojazd zakupiony przez MZUK, to fachowo podciśnieniowa zamiatarka podwoziowa CityRay firmy Ceksan. Pojazd kilku dni temu dotarł do Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. W poniedziałek testowo czyścił ulicę Mościckiego.

– To kompaktowy, ale bardzo wydajny sprzęt. Sosnowiec zyskał jedną z najnowszych i technicznie najbardziej zaawansowanych maszyn tego typu – przyznaje Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

Nowa zamiatarka na ulicach Sosnowca – fot. UM Sosnowiec

CityRay 6 na sosnowieckie ulice wyjechał w środę, 11 listopada. Jest bardzo zaawansowany technologicznie. – W trakcie zamiatania może się poruszać do 15 km/h. Zabrudzenie do zbiornika o pojemności 6 m3 zasysane jest za pomocą dwóch ssaw umieszczonych po lewej jak i prawej stronie pomiędzy osiami pojazdu. Zamiatarka wyposażona jest w system PM 10 zmniejszający emisję pyłów i cząstek. Szczotki, znajdujące się z boku pojazdu, napędzane są za pomocą silników hydraulicznych z możliwością regulacji obrotów z poziomu kabiny kierowcy. Urządzenie posiada system zraszania, który można w każdej chwili wyłączyć – wyjaśnia Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Pojazd kosztował MZUK prawie 800 tysięcy złotych. To kolejny sprzęt floty przedsiębiorstwa, który dba o czystość w mieście. Wcześniej zakupione zostały m.in. tzw. glutony, czyli miejskie odkurzacze.