W pierwszym kwartale nowego roku zakończy się budowa nowych mieszkań komunalnych w Dąbrowie Górniczej. Inwestycja pochłonie około 4 mln zł. Niewiele to jednak zmieni.

Nowy, wielorodzinny budynek z 31 mieszkaniami przy ulicy Armii Krajowej 8 w Ząbkowicach jest już na ukończeniu.

– W pierwszym kwartale nowego roku budynek zostanie oddany do użytku – informuje Przemysła Kędzior z biura prasowego UM Dąbrowa Górnicza.

Jak informuje dąbrowski magistrat powstający budynek będzie miał cztery kondygnacje. Znajdzie się w nim 27 mieszkań o powierzchni 35-36 m kwadratowych i 4 o powierzchni 47-54 m kwadratowych. W ramach prac budowlanych planowane jest także zagospodarowanie terenu wokół budynku. Powstaje parking i zjazd z ulicy Armii Krajowej. Inwestycja uszczupli budżet miasta o około 4 milionów złotych.

Niestety budowa nowego obiektu to tylko kropla w morzu potrzeb. W Dąbrowie na mieszkanie komunalne czeka około 1250 rodzin lub osób z listy wynajmu i zamian lokali oraz w ramach realizacji wyroków sądowych o eksmisję z przyznanym prawem do lokalu socjalnego. Mieszkań brakuje i czeka się na nie nawet do 10 lat.

Kto może starać się o tego typu lokal? Podstawowym warunkiem, oprócz spełniania kryterium dochodowego, jest zamieszkiwanie na terenie danej gminy. W Dąbrowie Górniczej lokale mieszkalne mogą być wynajmowane osobom, których średni miesięczny dochód w okresie 6 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 1.320,68 zł na członka rodziny ubiegającej się o wynajem i 1.584,81 zł w przypadku osoby samotnej.

Natomiast o lokale socjalne mogą się starać osoby, których średni miesięczny dochód w okresie 6 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 660,34 zł na członka rodziny ubiegającej się o wynajem i 1.100,56 zł w przypadku osoby samotnej. Kryteria dochodowe obowiązują od 1 marca tego roku i są zmieniane na podstawie waloryzacji rent i emerytur.