Nowe i bardziej czytelne kasowniki oraz automaty biletowe obsługujące płatności zbliżeniowe będą sukcesywnie wprowadzane w autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. Metropolia właśnie testuje nowe rozwiązania.

Wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażone w nowe urządzenia. Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać karty ŚKUP, jak również płatności zbliżeniowe. Drugi typ urządzeń to kasowniki, służące do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP.

Nowe rozwiązania

Zgodnie z założeniem urządzenia będą montowane w liczbie sztuk odpowiadającej liczbie drzwi w pojeździe. Przykładowo autobus dysponujący trzema wejściami, będzie wyposażony w trzy urządzenia – jeden „duży” automat z ekranem dotykowym oraz dwa „małe” kasowniki. Dzięki takiemu rozwiązaniu podróżni będą mogli w łatwy sposób opłacić swój przejazd – zarówno osoby korzystające z kart ŚKUP, jak również osoby chcące zakupić bilet przy użyciu karty zbliżeniowej.

Nowe urządzenia będą obowiązkowo montowane wraz z nowymi pojazdami. Przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy przewozowej, aby zamontować automaty i kasowniki w swoich pojazdach. Ponadto równolegle do tych zmian, wszystkie pojazdy, które obsługują linie ZTM według wcześniej zawartych umów, będą wyposażone w co najmniej jeden „duży” automat, obsługujący płatności kartami zbliżeniowymi.

kasowniki, śkup, biletomat
Nowe kasowniki i automaty biletowe – fot. GZM/ Krzysztof Malinowski

Systematyczna wymiana kasowników oraz instalacja nowych urządzeń, obsługujących płatności zbliżeniowe to jedne z elementów prac związanych z usprawnieniem systemu płatności w komunikacji miejskiej. Docelowo nowe oprogramowanie będzie działało w trybie online, co znacząco przyspieszy realizowane w nim transakcje.

Konsultacje społeczne

Aby urządzenia w możliwie największym stopniu spełniały oczekiwania podróżnych, metropolia zaplanowała konsultacje. Będzie można osobiście przetestować działanie automatów i kasowników, poprzez wykonanie podstawowych działań, jak np. zakup biletu strefowo-czasowego lub zarejestrowanie wejścia w taryfie odległościowej. Zgłaszane uwagi będą analizowane i uwzględniane w pracach nad ostatecznym kształtem systemu.

Z uwagi na budowę makiety testowej z nowymi kasownikami, przetestowanie urządzeń możliwe będzie stacjonarnie w siedzibie Urzędu Metropolitalnego GZM przy ul. Barbary 21A w Katowicach, w dniach 12-13 stycznia 2022 roku (środa-czwartek). Aby wziąć udział w konsultacjach, należy wcześniej się zapisać, wysyłając informację na adres: l.korsak@metropoliagzm.pl lub m.polap@metropoliagzm.pl wraz z podaniem numeru telefonu do kontaktu oraz proponowanych godzin.