Przebudowa centrum Sosnowca na razie musi poczekać. Powód? Do ogłoszonego przez miasto przetargu nikt się nie zgłosił.

Żadna z firm nie zgłosiła się do wartego około 10 mln zł przetargu na przebudowę placu przed dworcem PKP i budową nowego parkingu za Sezamem. – To się zdarza. Obecnie analizujemy sytuację. Rozważamy dwa wyjścia. Pierwszym wyjściem jest ponowne ogłoszenie przetargu bez zmian w specyfikacji. Już zdarzało się tak, że w powtórzonym przetargu zgłaszały się zainteresowane firmy. Rozważamy też inną możliwość wyłonienia wykonawcy – poinformował Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

Dokumentacja projektowa nowego centrum Sosnowca jest już gotowa. Została ona przygotowana przez katowicką pracownię AMAYA Architekci.

Przypomnijmy, że to już drugi ważny przetarg w mieście, który nie przyniósł pozytywnego rozstrzygnięcia. Kilka dni temu urzędnicy unieważnili przetarg na budowę nowego Egzotarium. Po otwarciu ofert okazało się, że wszystkie propozycje są za drogie.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Plac przed dworcem przyjaznym mieszkańcom

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu przejdzie prawdziwą metamorfozę. Co się zmieni? Sporo. Sprzed dworca zniknie bowiem parking. Pojawi się za to wyłożony granitowymi płytami duży plac. – Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych i pomieści 2,5 tysiąca osób. Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. To modne ostatnio rozwiązania, które możemy zaobserwować m.in. na budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok 50 miejsc za budynkiem Sezam przy ul. 3 Maja.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W Sosnowcu powstanie Plac Metropolii