Biblioteka, noc i literatura – nadchodzi Noc Bibliotek. Ostry Dyżur Literacki to propozycja wyjątkowego wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Już w najbliższą sobotę, 9 października odbędzie się Noc Bibliotek – Ostry Dyżur Literacki. Wydarzenie będzie miało miejsce w Pałacyku Szymańskiego w Zawierciu. Godzina rozpoczęcia i zakończenia to 17:00 – 22:00.

Czy książki mogą leczyć? Pytanie powinno brzmieć, jak książki leczą? Noc Bibliotek odpowie no to pytanie wypisując odpowiednią receptę i zapraszając na jeden dzień zabiegów leczniczych.

Kreatywne zajęcia dla dzieci – jest to nazwa umowna, ponieważ chodzi o kącik arteterapii. Jest to forma psychoterapii, która charakteryzuje się komunikacją za pośrednictwem artystycznego medium. Nie zawsze jest łatwo mówić czy zmagać się z ciężarem dnia codziennego, natomiast dzięki tej recepcie, łatwej coś narysować czy nazwać w literacki sposób.

Gabinet okulistyczny – czyli wyostrzenie wzroku na czytanie. Podobno czytanie psuje wzrok, szczególnie przy zgaszonym świetle. Oczy stają się zmęczone, a litery rozmazane. Dzięki temu zaleceniu uczestnicy dostrzegą nieoczywiste, wyostrzą swój wzrok i będą w stanie zrozumieć wcześniej niedostrzeżone słowa.

SOR – jeżeli zagrożenie jest duże, najważniejsza jest szybka biblioterapeutyczna diagnoza. Czas jest bardzo istotny w kwestii diagnozy, nie z powodu spóźnienia, ale wolności, jaką można uzyskać po przeprowadzeniu leczenia. Tutaj każdy pozna swoje schorzenia, a w gotowości będą wszelkie środki zapobiegawcze.

Apteka – właśnie w kwestii leków i środków zapobiegawczych, są to książki wydawane na receptę. Apteka literacka zapewni szeroki wachlarz produktów i możliwości pomocy. Diagnoza nie jest straszna, gdy zaplecze przygotowane jest na każdą ewentualność.

Stoisko quizów i zagadek literackich – po przeprowadzonej diagnozie i terapii, pora sprawdzić swoje nowe umiejętności w terenie. Zdrowa rywalizacja jest najlepszą formą, dzięki której każdy może sprawdzić swoją wiedzę na tle innych oraz wyciągnąć wnioski na temat samego siebie.

Jest to akcja ogólnopolska. Biorą w niej udział niektóre miasta Zagłębia, takie jak Będzin czy Czeladź. Impreza odbędzie się w reżimie sanitarnym – obowiązkowe maseczki i zachowanie dystansu społecznego.