Już po raz osiemnasty Urząd Marszałkowski w Katowicach ogłosił konkurs na Najlepszą Przestrzeń Województwa Śląskiego. Wśród nominowanych znalazły się trzy realizacje z naszego regionu.

Do tegorocznej edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Województwa Śląskiego zgłoszono w sumie 27 realizacji, które zlokalizowane są na terenie 17 gmin.

– 6 zgłoszeń złożyły gminy, pozostałe 21 wpłynęło od projektantów i inwestorów – wyjaśniają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Wśród zgłoszonych rozwiązań znajdują się budynki użyteczności publicznej jak szkoły, przedszkola, instytucje kultury. Na liście są też dworce autobusowe i centra przesiadkowe, place zabaw oraz strefy odpoczynku i rekreacji.

Plebiscyt internautów polega na wskazaniu i przyznaniu punktów trzem wybranym realizacjom – od 3 do 1 punktu. Wyniki głosowania internetowego nie mają jednak wpływu na werdykt jury, które rozstrzygnie o przyznaniu Nagród i Wyróżnień Marszałka Województwa Śląskiego.

Wśród Wśród nominowanych projektów znalazły się trzy realizacje z naszego regionu.

Budynek administracyjny Dąbrowskich Wodociągów

Dąbrowskie Wodociągi - fot. mat. pras.
Dąbrowskie Wodociągi – fot. mat. pras.

Budynek Dąbrowskich Wodociągów znajduje się przy ul. Powstańców 13. Z typowego obiektu z początku lat dziewięćdziesiątych, budynek został dostosowany do potrzeb XXI wieku, zarówno pod względem funkcjonalnym, komfortu pracy, konstrukcyjnym, ekologicznym i estetycznym.

Wodny plac zabaw w Będzinie

Wodny plac zabaw w Będzinie otwarty – fot. UM Będzin
Wodny plac zabaw w Będzinie otwarty – fot. UM Będzin

Będziński wodny plac zabaw znajduje się na osiedlu Warpie, w pobliżu Strefy Aktywności Rodzinnej. Stanowi znakomite miejsce zabawy dla całej rodziny. Jest ogrodzony i monitorowany. Znajdują się tam przymierzalnie i prysznice oraz toalety. Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

Kopalnia Kultury w Czeladzi

Kopalnia Kultury w Czeladzi – fot. Mateusz Załęski
Kopalnia Kultury w Czeladzi – fot. Mateusz Załęski

Z bezużytecznego, przynoszącego straty, zamkniętego obiektu przy ul. Trznadla 1 stworzono nowoczesne centrum kulturalne. Obiekt został przystosowany do koncertów, przedstawień teatralnych, czy też seansów filmowych a także konferencji i szkoleń. Sala widowiskowa, gdzie może zasiąść ponad 250 osób na mobilnej trybunie, umożliwiając tym samym powiększenie powierzchni w przypadku jej całkowitego złożenia, stanowi główną atrakcję centrum. W obiekcie nie zabrakło także miejsca na profesjonalne studio nagrań i salę prób, sale do nauki tańca i innych zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Swój głos można oddać na stronie internetowej NPP (KLIKNIJ TUTAJ).