Takiego zjawiska na niebie w XXI wieku jeszcze nie było. W piątek, 27 lipca zaćmienie księżyca będzie najdłuższym od 100 lat i co ważne, nie wystąpi przez następne 100 lat.

W całym 2018 roku wystąpi więcej zaćmień Słońca i Księżyca niż zwykle, a jedno z nich – zaćmienie Księżyca w piątek 27 lipca – będzie najdłuższym takim wydarzeniem astronomicznym w ciągu najbliższych 100 lat widoczne z Polski i w fazie całkowitej potrwa aż godzinę i blisko 43 minuty.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które powstaje w chwili, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem i rzuca na niego cień. Zjawisko to jest rzadsze niż zaćmienie Słońca. Podczas gdy zaćmienie naszej gwiazdy można obserwować nawet pięć razy w roku, zaćmienie Księżyca zdarza się maksymalnie trzy razy w roku.

W piątek, 27 lipca zaćmienie Księżyca będziemy mogli obserwować od 21.30. Przez 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund Księżyc, Słońce i Ziemia znajdą się w jednej linii. Data ta dotyczy również apogeum, czyli momentu, kiedy Księżyc znajduje się w największej odległości od Ziemi. To niezwykłe wydarzenie mogliśmy obserwować w czerwcu 2011 roku oraz we wrześniu 2015 roku, kolejne powtórzy się w 2123 roku.

Zaćmienie możemy obserwować m.in. w szkolnym obserwatorium w Szkole Podstawowej nr 16 im. Związku Orła Białego, ul. Konopnickiej 56 w Dąbrowie Górniczej. Ale przy dobrej pogodzie zobaczymy je bez trudu, nieuzbrojonym okiem. Teleskop może się przydać, aby ten widok sobie trochę powiększyć.

POLECAMY RÓWNIEŻ: 

Multimedialne laboratorium kosmosu i teleskopowe pokazy Słońca, czyli wakacje z astronomią