W środę, 12 grudnia odbędzie się oficjalne otwarcie Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie znajdzie się wiele ciekawych eksponatów.

Aparat płuco-serce wykonany przez prof. Paliwodę, stół operacyjny prof. Brossa oraz pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego zaprojektowana przez zespół dr. Daaba z Piekar Śląskich – to tylko część ekspozycji Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, które 12 grudnia otwiera się w Sosnowcu.

Obiekt pozwoli zarówno studentom, jak i mieszkańcom poznać historię medycyny oraz zobaczyć, jak ewaluowała w ostatnich latach. Niegdyś używane sprzęty medyczne – dziś pamiętają już tylko starsze pokolenia lekarzy i pielęgniarek. Utworzenie miejsca, w którym będą eksponowane ma uchronić je przed zapomnieniem i zniszczeniem.

Inicjatorką powstania „Muzeum Medycyny i Farmacji” jest prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk – dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

Do otwarcia muzeum uczelnia przygotowuje się już od kilku lat gromadząc unikatowe eksponaty. Znajdą się w nim m.in.: wystawa składająca się z narzędzi i sprzętów wykorzystywanych w przeszłości, w połączeniu z galerią prezentującą pracę personelu na salach operacyjnych oraz dawna apteka, gdzie będzie można zobaczyć naczynia i narzędzia do wytwarzania leków.

Do muzeum sprowadzono również specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech, dzięki temu powstanie tu jedyna w swoim rodzaju zielarnia. Całą ekspozycję podziwiać będzie można od środy w domu Studenckim nr 2 przy ul. Ostrogórskiej 30.

Koszt inwestycji to 2,6 mln złotych, z czego 100 tys. dołożył sosnowiecki magistrat. Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.