Sosnowiec będzie areną Mistrzostw Świata w Narciarstwie Wodnym. Między 10 a 12 września najlepsi wakebordziści i narciarze wodni z całego świata zawalczą o tytuł najlepszego na świecie.

Impreza zostanie zorganizowana na sosnowieckich Stawikach. Na nich powalczą najlepsi zawodnicy na świecie między innymi Simon Herrmann z Niemiec, Stepn Shpak i Nikita Papakul z Białorusi oraz Tatiana Churakova z Rosji.

Chcą zainteresować młodzież

W stawce zawodów pojawią się także zawodnicy z Ukrainy, Izraela, Słowacji, Grecji, Belgii, Holandii i Austrii. Udział wezmą też Polacy – Dawid Kazek i Bartosz Pieczonka, którzy są jednymi z założycieli Wake Zone Sławiki, jak również członkami jego zarządu.

– Nie możemy się już doczekać Mistrzostw Świata w Narciarstwie Wodnym za wyciągiem. Jest to dla nas duże przedsięwzięcie. Organizacja i przygotowania są już praktycznie na finiszu, pozostaje nam jedynie oczekiwać gości i zawodników, z którymi bardzo długo się nie widzieliśmy. Liczymy na publiczność, na zainteresowanie tym sportem wśród dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że narciarstwo wodne będzie zdecydowanie bardziej popularnym sportem w Polsce niż do tej pory i my chcemy się do tego przyczynić! – mówi Dawid Kazek z Wake Zone Stawiki.

Plakat Mistrzostw Świata w Narciarstwie Wodnym
Plakat Mistrzostw Świata w Narciarstwie Wodnym – fot. mat. pras.

Wspierają różne dyscypliny

Międzynarodowa Federacja Narciarstwa Wodnego i Wakeboardingu (IWWF – International Waterski and Wakeboard Federation) powierzyła organizację imprezy Polskiemu Związkowi Motorowodnemu i Narciarstwa Wodnego. Oni z kolei wybrali na miejsce zawodów Sosnowiec. Sosnowiecki magistrat został partnerem wydarzenia.

– Staramy się wspierać różne dyscypliny sportowe, Wake Zone Stawiki to świetne miejsce do spędzania wolnego czasu. Jest tu, na miejscu, niemal w sercu Sosnowca. Mam nadzieję, że reprezentanci Polski pokażą siłę – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Trudne wyzwanie

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Wodnym są organizowane co dwa lata. Ostatni turniej miał miejsce w 2018 roku w ukraińskim Dnietropietrowsku. Wówczas na starcie pojawiło się 57 zawodników z 12 krajów.

Uczestników czeka rywalizacja w czterech konkurencjach: skoki, slalom, jazda figurowa oraz trójkombinacje. Imprezę obserwować będą reprezentacje Europejskiego Councilu Narciarstwa Wodnego, Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego oraz Międzynarodowej Federacji Narciarstwa Wodnego i Wakeboardingu z Singapuru, Wielkiej Brytanii i Meksyku.