Miodowa Dąbrowa to plan inwestycji Dąbrowy Górniczej. Głównym założeniem jest budowa pasieki, w celu ochrony owadów. Obiekt ma również edukować najmłodszych i wspaniale wyglądać.

Miodowa Dąbrowa to projekt, który powstał z potrzeby ochrony pszczół, a także z chęci edukowania o roli tych pożytecznych owadów w ekosystemie. Ma zostać otwarta przy siedzibie Dąbrowskich Wodociągów.

Na całość złożą się pasieka z dziesięcioma ulami i łąka kwietna. Pośród kwiatów i traw ulokowana zostanie edukacyjna ścieżka oraz duży model pszczoły, pokazowy ul, domek dla owadów i fotościanka.

Miodowa Dąbrowa
Miodowa Dąbrowa – fot. UM Dąbrowa Górnicza

– Budowy nawodnienia i ścieżek nie będziemy zlecać zewnętrznym firmom, bo zadbają o to pracownicy naszej spółki – mówi Magdalena Glonek, pełnomocnik ds. administracyjno-prawnych prezesa Dąbrowskich Wodociągów.

Nazwę wybrano w konkursie, do którego zaproszone zostały wszystkie dąbrowskie przedszkola i szkoły podstawowe. Wygrała Grupa Papużki z Przedszkola nr 33, które w nagrodę otrzymało dwa radioodtwarzacze.

Miodowa Dąbrowa
Miodowa Dąbrowa – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Otwarcie Miodowej Dąbrowy zaplanowano na 20 maja 2022, a więc na Światowy Dzień Pszczoły. Już po otwarciu w nowej przestrzeni organizowane będą warsztaty, podczas których pszczelarz opowie dzieciom o procesach powstawania miodu, jak i o życiu pszczół.