Dom Tymczasowy u Astry wspólnie z domem „Mother of cats” przygotowały niezwykłą akcję, której celem jest ratunek bezbronnych kocich żyć.

Okres wiosenno-letni jest niezwykle trudnym czasem dla kotów, po okresie godów na świat przychodzi wiele, często bezdomnych kociaków. Dramatyzmu dodaje fakt, że podczas epidemii koronawirusa wielu właścicieli porzuca swoje zwierzaki w obawie przed zakażeniem.

– Od wielu lat w okresie wiosenno-letnim zdarzało się wolontariuszom i przechodniom znajdować porzucone, niechciane mioty w miejscach publicznych. Są to zarówno kocięta porzucone przez matkę, których kwilenie zaalarmuje przechodniów, jak również porzucone przez właścicieli w pudełkach kocięta i szczenięta. Takie sytuacje dzieją się co roku, więc z pewnością dzieją się również obecnie – informuje wolontariuszka z Domu Tymczasowego u Astry.

Co roku, do wolontariuszy działających na rzecz zwierząt docierają informacje o okrutnym uśmiercaniu osesków. – Nawet mioty, które porzucono w miejscu publicznym z szansą na przeżycie, z powodu izolacji i kwarantanny, mają mniejsze szanse na znalezienie i otrzymanie pomocy – dodaje opiekunka zwierząt.

Kot - fot. archiwum prywatne
Kot – fot. archiwum prywatne

Aby zapobiec temu niezwykle przykremu zjawisku Dom Tymczasowy u Astry wspólnie z domem „Mother of cats” zainicjowały akcję, która ma pomóc uratować jak najwięcej potrzebujących istnień. – Jeżeli masz zamiar porzucić miot czy uśmiercić, jeżeli znajdziesz osierocone oseski czy posiadasz takie, bo np. kotka zginęła – skontaktuj się z nami – apelują organizatorki akcji. – Postaramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie i przy braku innej możliwości zapewnimy im dobrą opiekę. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w opiece, nawet nad najmłodszymi oseskami. Nikogo nie zachęcamy do rozdzielenia matki i malców, ale w sytuacjach, gdy nie ma innego wyjścia chcemy tą inicjatywą zmniejszyć skalę cierpienia i śmiertelności najbardziej bezbronnych zwierząt – dodają.

Jak można pomóc? – Jeżeli znajdziesz osierocony miot zapewnij mu ciepło dając maluchom termofor lub butelkę z ciepłą wodą owiniętą szmatką i skontaktuj się z nami. Nie karm kociąt, ani szczeniąt krowim mlekiem. Jeżeli zamierzasz samodzielnie odchować znaleziony miot zakup dla nich specjalną mieszankę (mleko zastępcze) i butelkę – informują wolontariuszki.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Dom Tymczasowy u Astry lub Dom tymczasowy „Mother of cats”. – Napisz do nas, jesteśmy dostępne przez całą dobę. W pilnych sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 509689353, dzwoń jeżeli jest to absolutnie konieczne – mówi przedstawicielka Domu Tymczasowego u Astry. – Zapraszamy również do udziału w akcji osoby gotowe pomóc jako dom tymczasowy – dodaje.