Pierwszy grudniowy weekend stoi pod znakiem Mikołajek. We wszystkich zagłębiowskich miastach odbędą się zabawy związane z obchodami tego wyjątkowego i długo wyczekiwanego przez wszystkie dzieci dnia.

Przed nami wyjątkowy, mikołajkowy weekend. W miastach Zagłębia Dąbrowskiego najmłodsi będą mogli spotkać Świętego Mikołaja, który pomoże rodzicom w spełnieniu marzeń milusińskich.

W Dąbrowie Górniczej odbędzie się dziesiąta edycja imprezy, podczas której będzie można się pobawić, spotkać z Mikołajem, a przy okazji wesprzeć potrzebujących. Już w piątek w Klubie Osiedlowym Krąg o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie mikołajkowe, które poprzedzi spektakl interaktywny „Święta według skrzatów”. A potem to, co dzieciaki lubią najbardziej… prezenty, prezenty, prezenty i ulubiony święty do dyspozycji.

W sobotę spod Placu Wolności o godz. 14:00 rusza korowód św. Mikołaja pod hasłem „I ty możesz być Świętym Mikołajem”, organizowany przez Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa. Korowód Mikołajów pojedzie z podarunkami do Domów Dziecka w Sarnowie i Psarach, zabierając do plecaków zakupione we własnym zakresie słodycze lub drobne artykuły szkolne. Trasa w jedną stronę ok. 12 km. Na miejscu: ognisko i pieczenie kiełbasek. Organizatorzy zapewniają „Mikołajom” gorącą herbatę i pyszną grochówkę.

Również o 14:00, w Świetlicy Środowiskowej w Rudach zaprezentowany zostanie spektakl mikołajkowy z interaktywną bajką dla najmłodszych „Królowa Śniegu”. Po przedstawieniu świetlicę odwiedzi Święty Mikołaj.

W sobotnie popołudnie Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” odbędzie się IX Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, który na pewno wywoła wśród publiczności dobre emocje i estetyczne wrażenia oraz wzbudzi zachwyt i wielkie emocje.

W niedzielę na Pogorii III o 11:00 wystartuje Mikołajkowe Morsowanie. Tym razem dąbrowskie morsy, korzystając z mikołajkowej pory, będą zbierać używane koce, ręczniki, pościel. Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane do schroniska dla zwierząt.

Tego samego dnia w Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” odbędzie się jubileuszowa edycja akcji charytatywnej „Graj i pomagaj”, podczas której odbędzie się zbiórka środków finansowych przekazywana na na określony cel charytatywny. Podczas imprezy będzie można wesprzeć stowarzyszenie Dar Serca. Wśród atrakcji dla najmłodszych m.in.: kiermasz świąteczny, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, dmuchańce, karuzela oraz liczne zabawy oczywiście wizyta świętego Mikołaja. Dodatkową atrakcją przygotowaną dla dzieci i dorosłych będzie charytatywny „Bieg Mikołajkowy”, który odbędzie się w Parku im. Gen. Hallera. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Start imprezy o 16:00.

Będzin zaprasza najmłodszych w niedzielę do parku na Dolnej Syberce, gdzie odbędą się VI Będzińskie Mikołajki. Na każde dziecko od godz. 13:00 czekać będzie słodka niespodzianka. Najmłodsi będą mogli spotkać się ze Świętym Mikołajem oraz zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcia. W programie przewidziano także konkursy i warsztaty świąteczne, a także fantastyczną zabawę podczas arktycznej przygody św. Mikołaja. Dodatkową atrakcją będzie kiermasz ozdób świątecznych.

 

III Będzińskie Mikołajki – fot. ŁD

Sosnowiec obchody mikołajkowe zaplanował na 9 grudnia, jednak w najbliższy weekend również i tutaj nie zabraknie atrakcji. Już w piątek, w Muzie odbędzie się koncert dotychczasowych laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki AL LEGRO. Tribute To Szpilman.

W sobotę odbędą się obchody związane z Barbórką, jednak w związku z tragedią w Polkowicach będą to skromne uroczystości. O godz. 9.00 na zbornym (cechownia) KWK Kazimierz-Juliusz odbędzie się msza święta.

Mieszkańcy Niwki również będą świętować w sobotę. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą tamtejszą kopalnię, która znajduje się na budynku dawnej dyrekcji zakładu (dziś Wyższa Szkoła Medyczna). Potem mieszkańcy przemaszerują na rondo imienia Kopalni Niwka-Modrzejów, gdzie obok stanęła pamiątkowa lampa górnicza.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w związku z tragedią w kopalni Rudna, gdzie śmierć poniosło 8 górników, Czeladź i Będzin całkowicie zrezygnowały z imprez związanych z Barbórką, natomiast Sosnowiec zrezygnował z części artystycznej oraz występów orkiestry górniczej.