„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła” – śpiewała Halina Kunicka tę siłę zobaczymy i usłyszymy podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbędzie się w Dąbrowie Górniczej 3 i 4 czerwca.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych jest jedną z największych imprez plenerowych w regionie, a jego tradycja sięga 2003 roku. Jak zapowiadają organizatorzy orkiestry z różnych zakątków Europy zagwarantują moc wrażeń dzięki muzyce, barwnym strojom i pięknym mażoretkom.

– Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się o godzinie 15:15 przemarszem ulicami Dąbrowy. Później, na scenie w Parku Hallera, wszystkie orkiestry wykonają, oprócz swojego repertuaru, jeden wspólny utwór, czyli hymn Unii Europejskiej. Natomiast dzień drugi będzie obfitował w koncerty orkiestr w różnych częściach miasta: Plac Wolności, Plac Bema, molo Pogoria III i osiedle Mydlice. Wszystkie koncerty rozpoczną się o godzinie 12:30 – mówi Zbigniew Cofór, prezes Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej.

Dotychczas w imprezie brały udział orkiestry m.in. z Szwajcarii, Czech, Włoch, Malty, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Jej celem jest nie tylko popularyzacja i zwiększenie zainteresowania oryginalną formą muzyki wykonywanej przez orkiestry, ale także wymiana doświadczeń, poznawanie kultur innych krajów i integracja.

W tym roku zaprezentuje się około 260 muzyków z: Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej, Hornická Kapela (Czechy), Szendrői Fύvószenekar (Węgry), Zlote Surmy (Ukraina), Predmierčanka (Słowacja) i Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Pieczę nad festiwalem sprawuje Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej i Pałac Kultury Zagłębia.

Kto wyszedł zwycięsko w batalii o nazwę tworzonej metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...