We wtorek, 30 maja obyło się oficjalne otwarcie NGK Ceramics. Do końca 2017 roku fabryka w dąbrowskiej Tucznawie zatrudni 470 osób. Pracownicy wciąż są poszukiwani.

Przyciągnięcie inwestorów do strefy ekonomicznej w Tucznawie, czyli jednego z największych terenów inwestycyjnych w tej części kraju – to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed władzami Dąbrowy Górniczej. Samorządowcy uważają, że za kilka lat teren ten ma szansę stać się strefą gospodarczą z parkiem naukowo-technologicznym i inkubatorem przedsiębiorczości, który przyciągnie kilkanaście firm sektora nowoczesnych technologii i usług, dających kilka tysięcy nowych miejsc pracy.

Jedną z firm, która zdecydowała się wybudować na terenie dąbrowskiego parku przemysłowego swoją fabrykę, jest NGK Ceramics, która produkuje filtry cząstek stałych z węglika krzemu w eksperymentalnej technologii. Jest to drugi w Polsce zakład japońskiego koncernu NGK Insulators. Nowoczesna fabryka powstała na prawie 15-hektarowym terenie. Koszt inwestycji to ponad 300 mln zł.

 NGK Ceramics Polska - fot. Dariusz Nowak
NGK Ceramics Polska – fot. Dariusz Nowak

Fabryka działalność rozpoczęła już w styczniu, we wtorek 30 maja odbyło się jej oficjalne otwarcie. Początkowo przedstawiciele NGK Ceramics planowali zatrudnić około 300 osób, szybko okazało się jednak, że zatrudnienie będzie większe niż zakładano.

– W ciągu 2017 roku zamierzamy osiągnąć poziom około 470 osób w zakładzie w Dąbrowie Górniczej. W tej chwili pracuje już 200 osób. Niewielka liczba  pracujących w Dąbrowie będzie przeniesiona z zakładu w Gliwicach aby wykorzystać ich doświadczenie i usprawnić proces uruchamiania produkcji – mówi Piotr Słowik, dyrektor administracji z NGK Ceramics Polska.

Rekrutacja wciąż trwa. Poszukiwanych jest nawet kilkuset pracowników do obsługi procesu produkcyjnego. Informacje na temat rekrutacji do fabryki w Tucznawie udzielane są m.in. przez biuro agencji Manpower w Sosnowcu.

Jak poinformował dyrektor NGK Ceramics wkrótce rozpocznie się budowa drugiego budynku fabryki, dzięki czemu ilość zatrudnionych w tej lokalizacji osiągnie poziom około tysiąca osób.

– Otwarcie pierwszego zakładu w Tucznawie to ważne wydarzenie nie tylko dla Dąbrowy Górniczej, ale też całego regionu i branży automotive. Tym bardziej, że podczas ceremonii otwarcia przedstawiciele NGK potwierdzili, że jeszcze w tym roku planują rozpocząć budowę drugiej, bliźniaczej hali, dzięki czemu w całym zakładzie powstanie łącznie niemal tysiąc nowych miejsc pracy. Zapowiedź kolejnej inwestycji NGK to również potwierdzenie dobrej współpracy miasta z inwestorami, która zważywszy na ogromne zainteresowanie naszymi terenami z pewnością niebawem przełoży się na kolejne inwestycje – komentuje Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

NGK Ceramics Polska to spółka należąca do japońskiego koncernu NGK Insulators, z siedzibą w Nagoji, którego obecnym prezesem jest Taku Oshima, jest jednym ze światowych liderów w produkcji m.in. urządzeń do redukcji zanieczyszczeń pochodzących z emisji gazów spalinowych z samochodów osobowych i innych pojazdów mechanicznych. Firma posiada swoje zakłady produkcyjne w 33 lokalizacjach na całym świecie.

Kto wyszedł zwycięsko w batalii o nazwę tworzonej metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...