We wtorek, 14 lipca w Sosnowcu podpisano umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach której miasto otrzyma dofinansowanie na walkę z niską emisją.

Sosnowiec jest ostatnim beneficjentem, z którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisał umowę na dofinansowanie w czwartej edycji konkursu w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.7.1. tj. Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim.

– Poprawa jakości powietrza w województwie śląskim to nasz priorytet. Dlatego tym bardziej cieszy nas możliwość ubiegania się o dotacje przez samorządy. Dzięki temu wiele gmin będzie mogło sfinansować kompleksową termomodernizację starych, zaniedbanych budynków wielorodzinnych. Wiem, że bez takiego dofinansowania nie byliby w stanie tego zrobić – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W mieście znikną kolejne dziesiątki pieców, które zatruwają powietrze. W ramach umowy Sosnowiec otrzyma dofinansowanie na termomodernizację sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Łączny koszt inwestycji to ponad 7,2 mln zł z czego ok. 5,6 mln zł to dotacja. Inwestycja ma potrwać 2 lata. Jej zakończenie zaplanowano na koniec lutego 2022 roku, a w następnym roku zostanie podłączone centralne ogrzewanie.

– Kolejne budynki w Sosnowcu pozbędą się kopciuchów. Będzie to miało bezpośredni wpływ na nas wszystkich – nie tylko mieszkańców miasta. Smog nie zna granic administracyjnych i ważne, abyśmy kompleksowo podchodzili do tematu – mówi Michał Zastrzeżyński, wiceprezydent Sosnowca.

To nie pierwsze miejskie inwestycje w poprawę jakości powietrza. Od 2015 roku w Sosnowcu zlikwidowaliśmy prawie 4000 pieców. Tylko dzięki miejskim dotacjom (do 8 tys. zł) zniknęło ponad 2200 kopciuchów. – Warto pamiętać, że do 30 września 2020 roku trwa nabór wniosków o dotacje, dzięki którym zwracamy do 80 proc. poniesionych kosztów modernizacji systemów grzewczych (do 8 000 złotych) – przypominają przedstawiciele sosnowieckiego magistratu.