Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma swojego oficera rowerowego. Został nim były radiowiec Marcin Dworak.

Metropolia ma oficera rowerowego. Jest nim Marcin Dworak, były radiowiec przez wiele lat związany z Radiem Eska, a ostatnio doradca prezydenta Będzina, który odpowiadał za koordynowanie projektu dróg rowerowych w królewskim mieście.

Nowy oficer rowerowy będzie współpracował z organizacjami pozarządowymi i całym środowiskiem cyklistów w metropolii. Ma też opracować koncepcję Roweru Metropolitalnego i popularyzować wśród mieszkańców ten środek transportu.

– Marcin Dworak ma przekonać mieszkańców metropolii, że rower to normalny środek transportu, którym można swobodnie dojechać do pracy, szkoły czy na studia – przekonuje Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji społecznej Gónośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Marcin Dworak metropolitalnym oficerem rowerowym - fot. Metropolia GZM
Marcin Dworak metropolitalnym oficerem rowerowym – fot. Metropolia GZM

– Przez prawie 20 lat byłem niemal „przyspawany” do samochodu. Kilka lat temu przesiadłem się na rower, a moje wyjazdy za granicę tylko ten proces przyspieszyły – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Marcin Dworak bardzo szybko przekonał się do roweru i jak przyznaje, do pracy w Urzędzie Metropolitalnym zamierza dojeżdżać na rowerze właśnie. – Zobaczyłem tam inne nastawienie do roweru – że nie jest tylko elementem rekreacji, a żeby na nim jeździć nie trzeba wyposażyć się w specjalne strój kolarski. Rower to normalny środek transportu, którym można swobodnie przemieszczać się nawet w marynarce – podkreśla.

Już 9 kwietnia odbędzie się pierwsze spotkanie przedstawicieli metropolii z osobami odpowiedzialnymi za politykę rowerową w miastach i gminach GZM oraz na szczeblu wojewódzkim.

Przed metropolitalnym oficerem rowerowym sporo wyzwań. – To m.in. opracowanie studium tras rowerowych, aktualizacja standardów dotyczących infrastruktury rowerowej, czyli dokumentu przygotowanego jeszcze przez Górnośląski Związek Metropolitalny oraz opracowanie koncepcji funkcjonowania systemu Roweru Metropolitalnego tak, aby rowerami miejskimi można było swobodnie przemieszczać się po GZM – wymienia Kamila Rożnowska.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Związek skupia 41 miast i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Budujemy dla Was tylko sloganem politycznym? Rowerzyści z Sosnowca apelują do prezydenta