Od 27 czerwca mieszkańcy metropolii będą mogli kupować metrobilet. Da on możliwość podróżowania pociągami Kolei Śląskich, autobusami i tramwajami.

Z jednym metrobiletem będzie można jeździć Kolejami Śląskimi i korzystać z transportu organizowanego przez metropolię. W tej sprawie GZM porozumiał się z samorządem województwa śląskiego, do którego należą Koleje Śląskie.

– 27 czerwca metrobilet będzie wprowadzony w życie i od tego dnia będzie można go kupić. Emitentem biletu będą Koleje Śląskie, ale będzie on rozprowadzany na platformie Śląskiej Karty Usług Publicznych – powiedział Kazimierz Karolczak na ostatniej sesji zgromadzenia GZM w Sosnowcu.

Metrobilet będzie na terenie GZM pierwszym biletem obejmującym komunikację miejską (autobusy, tramwaje i trolejbusy) i kolej. Będzie on rozpowszechniony w sieci sprzedaży Zarządu Transportu Metropolitalnego i dostępny na funkcjonującej Śląskiej Karcie Usług Publicznych (ŚKUP).

– Mam nadzieję, że będziemy cieszyli się dobrym rozwiązaniem. Po pierwszym pół roku będziemy oceniać skuteczność wprowadzenia tej oferty i na bieżąco ją usprawniać – zaznacza Kazimierz Karolczak, szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Czym jest metrobilet?

Przypomnijmy. Koncepcja metrobiletu zakłada podział Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na sześć stref. Pięć z nich obejmuje leżące w granicach GZM odcinki poszczególnych linii kolejowych prowadzących do Katowic, szósta – samą stolicę województwa.

Metrobilet - fot. Metropolia GZM
Metrobilet – fot. Metropolia GZM

Wszystkie bilety mają zapewniać możliwość korzystania z komunikacji miejskiej na terenie całej metropolii: najtańszy z nich, za 119 zł – dodatkowo przejazdy pociągami KŚ na terenie Katowic, droższy – za 179 zł – dodatkowo przejazdy KŚ na terenie Katowic i jedną z wybranych linii (w odpowiadającej jej strefie dojazdowej), a najdroższy – za 229 zł – wszystkimi pociągami KŚ w obrębie GZM.

– Ta oferta powstała w wyniku połączenia dwóch ofert operatorów, przy upustach. Nasz (ZTM) upust wynosi 40 proc., z kolei upust kolei to 30 proc. Łącznie dwa bilety kupowane osobno kosztowałyby ponad 35 proc. drożej niż w ramach metrobiletu – podkreśla Kazimierz Karolczak.