Press Glass, producent szyb zespolonych, ulokuje w Dąbrowie Górniczej swój zakład. Firma zainwestuje 300 mln złotych i zatrudni 250 osób.

Rozstrzygnięto przetarg na zakup prawie 14,4 ha działki inwestycyjnej w obszarze gospodarczym „Tucznawa”. Press Glass za tę nieruchomość zaoferował 15 mln 129 tys. zł. Pod koniec roku, po dopełnieniu formalności związanych z zakupem i podpisaniu aktu notarialnego, firma stanie się jej pełnoprawnym właścicielem.

– Dąbrowa Górnicza po raz kolejny udowodniała, że jest bardzo dobrą lokalizacją dla największych, prężnie rozwijających się inwestorów z całego świata. Tym razem polska spółka, Press Glass S.A, zamierza zrealizować inwestycję wartą 300 mln zł – podkreśla Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego.

Press Glass to największy producent szyb zespolonych w Europie. Wytwarza je w 14 zakładach, zlokalizowanych w Polsce, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wyroby firmy wykorzystywane są m.in. w oknach i drzwiach, ekranach akustycznych oraz fasadach biurowców i wieżowców.

press glass
Lider produkcji szyb wybuduje fabrykę – fot. mat. pras.

W Dąbrowie Górniczej firma zadeklarowała inwestycję wielkości 300 mln zł i utworzenie 250 miejsc pracy. – Dzięki naszym inwestorem możemy pochwalić się 66 decyzjami o wsparciu, ponad 3 mld deklarowanych inwestycji i ponad 2600 nowymi miejscami pracy. Dzięki temu przedsięwzięcia te w dłuższej perspektywie będą wpływały na rozwój naszego regionu – mówi Janusz Michałek, prezes zarządu KSSE S.A.

W obszarze gospodarczym „Tucznawa” jest już sześciu dużych inwestorów. W październiku koreański koncern SK Innovation uruchomił tam produkcję separatorów do baterii litowo-jonowych. Od 2017 r. na tym terenie działa japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych.

press glass
Lider produkcji szyb wybuduje fabrykę – fot. mat. pras.

Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy).