Podczas tegorocznej Nocy Muzeów do Czeladzi przybył rzymski legion. Odtworzył on życie codzienne oraz działania wojenne legionistów z II poł. I wieku n.e.

W Czeladzi 1 maja miała miejsce XI Noc Muzeów w Muzeum Saturn. Podczas tegorocznego wydarzenia przenieśliśmy się do II poł. I wieku n.e. Odtworzone zostało życie codzienne oraz pokaz działań wojennych rzymskich legionów zaprezentowany przez jedną z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie – Legio XXI Rapax.

Legion stacjonował przy Muzeum Saturn, gdzie mieszkańcy mogli zobaczyć, jak uzbrojeni są legioniści, jak walczą, jakie mają zwyczaje, a nawet w jakie gry grywają. Widzowie mogli także założyć zbroję legionisty oraz posiąść we władanie miecz.

Na miejscu odbył się również targ niewolników oraz prezentacja wojskowego i cywilnego wyposażenia – repliki, broni, pancerzy, narzędzi, ubrań, butów, na miotów i naczyń. Wydarzenie zwieńczył koncert zespołu – Magda Brudzińska Klezmer Trio –  Zespół specjalizuje się w brzmieniach przeplatanych elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu. Inspiracją dla zespołu są tradycyjne pieśni i melodie diaspory galicyjskiej, muzyka romska i bałkańska.