W czwartek, 14 grudnia w całej Polsce odbędzie się ogólnopolska mobilizacja pod nazwą „Łańcuch ludzi” w obronie niezależności sądów. Protestujących spotkać będzie można także w Dąbrowie Górniczej.

„Łańcuch ludzi” jest to kolejna inicjatywa mająca na celu pokazanie sprzeciwu obywatelskiego przeciwko działaniom związanym z projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

– Po raz kolejny spotkajmy się, by wyrazić nasz sprzeciw wobec próby złamania Konstytucji i podporządkowania wpływom partii rządzącej Wymiaru Sprawiedliwości, a co za tym idzie życia każdego z nas – mówią przedstawiciele nieformalnej grupy mieszkańców, którzy są organizatorami wydarzenia.

Czwartkowy protest w Dąbrowie Górniczej odbędzie się na Placu Wolności, pod Pałacem Kultury Zagłębia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.

Obecne protesty są kontynuacją zapoczątkowanego w lipcu „Łańcucha światła”, kiedy to tysiące osób w całej Polsce wyszły z zapalonymi świeczkami pod Sąd Najwyższy, Sejm, Pałac Prezydencki oraz sądy w setkach miast i miasteczek.

W kulminacyjnym momencie pikiety pod Sądem Rejonowym w Dąbrowie Górniczej liczyły ponad 200 uczestników. Podobnie było także w Sosnowcu czy Będzinie.

Sejm właśnie kończy prace nad projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, równocześnie obraduje nad ordynacją wyborczą, przekazującą kontrolę nad organizacją i zatwierdzaniem wyników wyborów w ręce partii rządzącej.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  • To może zlikwidować te sądy? Po co Ci one, skoro wyrok będzie nakazany odgórnie przez panującego nam Kaczyńskiego i jego popleczników. Sądy muszę być niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej, takie są zasady trójpodziału władzy, tak działa demokracja.
   Unia Europejska nigdy nie zgodzi się na zależność sądów od władzy w państwie. Skończy się to tym, że unia w której jesteśmy zacznie na nas nakładać sankcje i nie będzie już jeżdżenie za granicę na dowodzie.

   • A ty wierzysz, że sądy są teraz apolityczne i są niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej? Ze wyroki nie są uzgadniane?
    To co ustanowiono po 89 roku jest nieskuteczne i świadczy o tym chociażby przewlekłość. Należy to zmienić i kropka. A żeby to zrobić wszystkie pionki z szachownicy trzeba usunąć. Inaczej zawsze ktoś kto pozostanie będzie strzegł starego układu, systemu jak by to nie nazwać… I trzeba tak zrobić z większością instytucji państwowych!!!
    A ci co twierdzą że odbywa się zamach na niezależne sądy właśnie starego, wypracowanego dotąd układu chcą bronić.
    Ale wystarczy by w telewizji zrobili właściwą propagandę to stado pójdzie bronić układu myśląc że walczą o wolne sądy… naród jest ślepy…

 1. Tacy są niezależni 😀 widać na filmiku który krąży po sieci jak wychodza razem z POsłami z narady bocznymi drzwiami 😀 TZ chce zachęcać do prostestów ? ;> TAK czy NIE >

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here