Wiele sytuacji w życiu sprawia, że konsumenci decydują się na kredyt gotówkowy. Takiego wsparcia udzielają m.in. banki, ale to nie jedyne źródło na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Oto co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy.
Jak obliczyć ratę kredytu?
Z zaciągnięciem kredytu wiąże się wiele formalności, a jedną z nich jest dokładne wyliczenie, ile będzie wynosić pojedyncza rata. Ostateczna decyzja należy do banku, jednak można też to zrobić samodzielnie, aby przewidzieć, jak rozkładają się wszystkie koszta. Świetne rozwiązanie to sięgnięcie po przeznaczone do tego narzędzia internetowe – w tym przypadku bezproblemowo policzysz ratę w kalkulatorze Bankiera w kilka minut, zupełnie za darmo.
Potrzeba jedynie podać kwotę kredytu i czas, w jakim ma być spłacany dług. Narzędzie połączone jest z rankingiem promocji, dlatego po wpisaniu danych pojawi się lista najkorzystniejszych ofert bankowych, które proponują konkretne zobowiązania, które odpowiadają wymaganiom internauty.
Dodatkowo dla każdej oferty policzona została rata, jaką klient musiałby zapłacić. Miejsce na liście każdej z opcji zależy od kilku czynników. Głównie chodzi o wysokość RRSO, a także całkowity koszt kredytu.
Każda propozycja zamieszczona jest na osobnym kafelku, na którym znajdują się następujące informacje:
- nazwa oferty;
- logo banku;
- wysokość RRSO;
- kwota do spłaty;
- wysokość raty.
Co więcej, jeśli oferta ma szczególne cechy, jest ona oznaczona niebieskim kolorem – będzie to widoczna ramka wokół kafelka. Poza tym wśród opcji znajduje się także niebieski przycisk „i” w kółku. Po jego kliknięciu pojawia się panel ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi promocji.
Jeśli użytkownik będzie zdecydowany na jedną z ofert, może szybko przejść do załatwiania formalności, klikając niebieski przycisk „Dalej”. Stamtąd następuje przekierowanie na stronę internetową banku, gdzie znajdują się dokładny regulamin promocji, formularz zgłoszeniowy i wszystkie niezbędne dane na temat kredytu.
Pod rankingiem można znaleźć także ogólne informacje dotyczące wyliczenia kosztów kredytu. Na wykresie znajdują się dane, na podstawie których wyliczane są raty, jak np.:
- wysokość kapitału;
- pobierana prowizja bankowa;
- naliczane odsetki.
Dodatkowo użytkownik zapoznaje się z tym, jak będzie się kształtować rata kredytu z miesiąca na miesiąc (dotyczy wyboru rat malejących).
Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to rodzaj zobowiązania bankowego bez określonego celu. Oznacza to, że klient w chwili składania wniosku nie musi uzasadniać, na co potrzebuje pieniędzy.
Tego typu świadczenie często jest nazywane kredytem konsumpcyjnym, ponieważ zazwyczaj służy do zaspokojenia bieżących potrzeb, które związane są z podwyższonymi wydatkami.
Do najczęstszych powodów, przez jakie ludzie decydują się na kredyty gotówkowe, wymienia się m.in.:
- zakup samochodu;
- remont mieszkania, domu;
- wyprawienie wesela;
- zabiegi medyczne;
- sfinansowanie wakacji.
Ze względu na dużą elastyczność instrumentu można nim pokryć wydatki rzędu kilku i kilkuset tysięcy złotych. To, jaką kwotę się uzyska, w dużej mierze będzie zależeć od oceny indywidualnej zdolności kredytowej klienta.
Kredyt gotówkowy, hipoteczny a konsolidacyjny
Kredyt gotówkowy to tylko jeden z kilku rodzajów zobowiązań dostępnych w ofercie bankowej. Poza nim klienci mogą zdecydować się m.in. na kredyt hipoteczny. Główną różnicą między nimi jest hipoteka, czyli nieruchomość, która pełni formę zabezpieczenia.
W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu kredytobiorca nie byłby w stanie oddać pożyczonej kwoty, bank staje się właścicielem hipoteki i nią pokrywa straty. Zazwyczaj kredyty hipoteczne związane są ze świadczeniami na sumy powyżej kilkuset tysięcy złotych, jak np. zakup mieszkania. Dodatkowo kredyt gotówkowy, w przeciwieństwie do hipotecznego, nie wymaga wkładu własnego.
Jeszcze innym zobowiązaniem jest kredyt konsolidacyjny. To pożyczka celowa, zaciągana po to, aby połączyć wszystkie zadłużenia w jedno i w ten sposób spłacać daną kwotę. Wtedy klient otrzymuje nowe raty, często niższe i dogodnie rozłożone czasie.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?
Przyznanie kredytu gotówkowego wymaga spełnienia pewnych warunków narzucanych przez bank. Podstawowym kryterium jest zdolność kredytowa, czyli wskaźnik, na podstawie którego instytucja ocenia, czy klienta stać na dane zobowiązanie.
Jest to bardzo szeroka miara, która bierze pod uwagę szereg zmiennych zawodowych i społecznych. W ramach zdolności kredytowej placówka sprawdza na temat kredytobiorcy takie informacje jak:
- wysokość przychodów;
- wysokość wydatków;
- obecność innych zadłużeń;
- wykształcenie;
- wiek;
- stan cywilny i ilość osób na utrzymaniu;
- miejsce i rodzaj zatrudnienia;
- zajmowane stanowisko, staż pracy, branża;
- zobowiązania cykliczne.
Analizując wszystkie te zmienne, bank może ocenić, ile pieniędzy pozostaje w miesięcznym budżecie kredytobiorcy i czy jest to wystarczająco, aby miał on szansę spłacić raty kredytu bez szkody dla samego siebie.
Pożyczka a kredyt – co lepiej wybrać?
Pożyczka i kredyt są bardzo do siebie zbliżone, ale różnią się kilkoma ważnymi aspektami. W obu przypadkach placówka udostępnia określoną kwotę pieniędzy swojemu klientowi. Jeśli chodzi o kredyt, to zawsze jest to bank, jednak pożyczek zazwyczaj udzielają inne placówki, np. parabanki i instytucje pozabankowe.
Ponadto zazwyczaj pożyczka wiąże się z mniejszą ilością formalności, a pieniądze można dostać nawet w przeciągu doby od podpisania umowy. Pożyczki i kredyty różnią się także formą spłaty. Przykładem są chwilówki – po otrzymaniu pieniędzy, klient ma określony czas na ich zwrot, zazwyczaj nie więcej niż 2 miesiące. Natomiast kredyty charakteryzują się spłatami ratalnymi.