Internet światłowodowy uznawany jest za najlepszy sposób na stacjonarne podłączenie się do sieci. Przynosi wiele korzyści, a jednymi z nich są stabilność łącza i nielimitowany pakiet danych. Od czego mogą jednak zależeć całkowite koszty światłowodu?
Jak działa internet światłowodowy?
Internet światłowodowy to nowoczesna technologia, która umożliwia dostarczenie do budynku szybkiego i niezawodnego połączenia z siecią. Jego nazwa pochodzi od przewodu, którym się go doprowadza (światłowód).
Dlatego ten rodzaj internetu najlepiej sprawdza się w trybie stacjonarnym, czyli w domu lub mieszkaniu. Konieczne jest przy tym podłączenie kabla – można go przyłączyć bezpośrednio do urządzenia lub tez rozsyłać sygnał przy pomocy routera.
Jak wybrać najlepszy internet światłowodowy w Sosnowcu? Najlepiej porównać oferty od dostępnych tam operatorów. Warto jednak przed tym dowiedzieć się, co dokładnie wpływa na koszty takiej usługi.
Koszt internetu światłowodowego – od czego może zależeć?
Nie można jednoznacznie określić, ile będzie kosztował internet światłowodowy. Finalny koszt zależy od kilku czynników takich jak:
- wyboru operatora – każdy dostawca tego typu usług zapewnia inne ceny i możliwości. Czasami też ich koszt zależy do tego, czy jest się nowym, czy stałym klientem firmy;
- rozmiaru pakietu – internet o mniejszej szybkości będzie nieco tańszy niż ten o większej. Przykładowo w Play klienci mogą zdecydować się na cztery różne prędkości – do 300 Mb/s, do 600 Mb/s, do 1 Gb/s oraz do 5 Gb/s. Każdy ma swoją własną cenę;
- dodatkowych usług – można się zdecydować na sam internet światłowodowy lub dołączyć do niego telewizję czy telefon. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które szukają kilku usług w jednej. Czasami poprzez połączenie ich w pakiet da się zaoszczędzić;
- okresu umowy – istnieje opcja umów na czas określony lub nieokreślony. W obu przypadkach koszty internetu bywają różne;
- konieczności podłączenia – do całkowitej ceny światłowodu należy też doliczyć koszt jego podpięcia, czyli doprowadzenia kabla do budynku. Niektórzy operatorzy mogą wymagać dodatkowej opłaty za router.
Cena może być także zależna od aktualnych promocji. Dotyczy to szczególnie okresu przedświątecznego, kiedy dostawcy nierzadko oferują kilka pierwszych miesięcy korzystania ze światłowodu za darmo.
Trzeba również pamiętać, że oferta takiego internetu jest ograniczona terytorialnie. Przed wizytą u danego operatora warto się upewnić, czy budynek pozostaje w zasięgu tej technologii.
Dlaczego warto zdecydować się na internet światłowodowy?
Internet światłowodowy jest nie bez powodu najbardziej atrakcyjny na rynku. Przede wszystkim gwarantuje stabilne połączenie, niezależnie od warunków pogodowych (burz, wichur i śnieżyc) ani natężenia osób, które w danym momencie używają sieci. Kluczowe są także:
- duża prędkość – nawet najniższy pakiet światłowodowy jest w stanie zapewnić swobodne korzystanie z internetu bez zakłóceń, zacinających się filmów i długo ładujących stron. Osoby, które mają nieco większe wymagania, najlepiej by zdecydowały się na te większe. Wtedy bez problemu będą mogły pobierać, ładować pliki czy prowadzić streamy;
- nielimitowany pakiet danych – to również jedna z kluczowych zalet. Odbiorcy światłowodu nie muszą się martwić tym, czy wykorzystają limit przed upływem miesiąca i czy będą zmuszone dokupić nieco danych. Szczególnie sprawdza się to rodzinom, które dzielą się internetem.
Internet światłowodowy wiąże się z wieloma plusami. Warto jednak wiedzieć, od czego zależą koszty takiej usługi. Wpływa na to, m.in. wybór operatora, rozmiar pakietu czy też okres umowy.