Policjanci z Zawiercia ukarali mandatami 4 osoby, które wsiadły na rower pod wpływem alkoholu. Każda z nich musi zapłacić 2,5 tys. zł grzywny.

Kosztowna okazała się jazda na rowerze dla osób, które będąc „na podwójnym gazie”, wsiadły za kierownicę jednośladów. Rekordziści mieli prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Zarówno 24-latka, jak i 36-letni mężczyzna zostali ukarani mandatami w wysokości 2,5 tys. zł. Taką samą grzywną zostali ukarani dwaj pozostali rowerzyści, którzy w stanie nietrzeźwości wsiedli za kierownicę. Na szczęście w żadnym z powyższym przypadków nie doszło do tragedii.

– Choć w niektórych przypadkach wartość mandatu kilkukrotnie przekroczyła wartość roweru, to przede wszystkim odpowiedzialność i szacunek do innych użytkowników dróg, powinny nakłonić wszystkich do przestrzegania obowiązujących przepisów – mówią policjanci.

Warto pamiętać, że z początkiem roku weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego, zgodnie z którymi zaostrzono kary grzywny za niektóre wykroczenia drogowe. – Nie tylko pijani kierowcy pojazdów mechanicznych stanowią śmiertelne zagrożenie na drodze. Również nietrzeźwi rowerzyści przyczyniają się do tragicznych zdarzeń drogowych! – przypominają policjanci.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia taryfikatorem, za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę będącą w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu, przewidziana jest grzywna w wysokości 2,5 tys. zł. Jeśli osoba znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, grzywna wynosi 1 tys. zł.