Dokładnie 65 lat temu swoją historię rozpoczęło Muzeum Zagłębia w Będzinie. Współcześnie jest to miejsce ze sporym bagażem doświadczeń, które możemy dziś poznać i zobaczyć. Dzięki niemu od przeszło sześciu dekad jesteśmy w stanie poznawać Zagłębie na nowo.
29 lipca 1956 roku swoją działalność rozpoczęło Muzeum Zagłębia i od tej pory stało się miejscem ważnych wydarzeń w historii miasta pełniąc funkcje reprezentacyjne, kulturalne i edukacyjne. Otwarcie nastąpiło w przededniu sześćsetnej rocznicy uzyskania praw miejskich przez Będzin.
Zarys historyczny
Powstanie muzeum stanowiło zwieńczenie starań osób skupionych w powołanym w 1918 roku Towarzystwie Opieki nad Górą Zamkową, Późniejszym Towarzystwie Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie oraz w utworzonym w 1945 roku Miejskim Społecznym Komitecie Odbudowy Zamku.
Inicjatywa odbudowy obiektu spotkała się z ogromną przychylnością Zagłębiaków, oprócz pieniędzy ofiarowano także bardzo potrzebne materiały budowlane, robociznę, cenne pamiątki rodzinne i historyczne, które stanowią do dziś ozdobę zbiorów muzeum, a członkowie Będzińskiej Rady Narodowej w maju i czerwcu 1948 roku zrzekli się nawet sporej części swojego wynagrodzenia na rzecz odbudowy zamku.
Projekty odbudowy zamku opracowywali m. in. A. Szyszko-Bohusz, prof. Bohdan Querquin, inż. Z. Stępiński, ostateczny projekt wykonał inż. Zygmunt Gawlik. Prace przy odbudowie rozpoczęto w 1952 roku. Była to pierwsza muzealna placówka naukowo – badawcza na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
Dobrze rozwijające się muzeum uzyskało szybko akceptację Ministerstwa Kultury i Sztuki i od 1 Stycznia 1957 roku zostało włączone do ogólnopolskiej sieci muzeów.

Etapy powstawania Muzeum Zagłębia
Historię muzeum można podzielić na dwa etapy: pierwszy w latach 1945 – 1983, gdy muzeum mieściło się tylko w Zamku oraz drugi – kiedy Muzeum Zagłębia w Będzinie zajmuje dwa obiekty zabytkowe – XIV – wieczny Zamek i XVIII wieczny Zespół Pałacowo – Parkowy rodziny Mieroszewskich w Będzinie – Gzichowie.
Pierwszy okres charakteryzował się dużą ilością prac remontowo – adaptacyjnych i gromadzeniem eksponatów, drugi intensywniejszą działalnością edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą. Obie budowle wpisane są do rejestru obiektów zabytkowych prawnie chronionych.
Praca muzeum skupiona jest w kilku ważnych działach: Etnografii, Archeologii, Sztuki, Fotorafii, Historii, Broni i Uzbrojenia, Edukacji, Plastycznym oraz Promocji i Marketingu. Początek dzisiejszym zbiorom dały zabytki archeologiczne, pochodzące z prowadzonych badań na terenie Zagłębia.

Jak Muzeum Zagłębia funkcjonuje współcześnie?
Współcześnie poza dwoma obiektami, które były pod opieką Muzeum – Pałacem Mieroszewskich oraz Zamkiem, dziś Muzeum Zagłębia w Będzinie posiada sześć gotowych do zwiedzania obiektów – Pałac Mieroszewskich, Zamek, Dom Modlitwy „Mizrachi”, Wzgórze Zamkowe – zrewitalizowana przestrzeń wokół Będzińskiego Zamku z wieloma atrakcjami, m.in. ścieżką dydaktyczną a także z ciekawie przygotowanymi Miejscami Magicznymi.
Nieopodal, a dokładniej pod Wzgórzem Zamkowym zlokalizowane są Będzińskie Podziemia – początkowo drążone jako schron, dziś na nowo odkryto i przygotowano do zwiedzania ponad 400 metrów podziemnych korytarzy. Między Wzgórzem Zamkowym a Domem Modlitwy „Mizrachi” znajduje się odnowiony fragment średniowiecznego muru otaczającego niegdyś miasto.
W tym roku wypada jubileusz 65-lecia obiektu. Z tej okazji przygotowano wiele ciekawych faktów oraz 65 wyjątkowych, specjalnie przygotowanych zdjęć, właśnie na tę okazję.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
65-lecie zagłębiowskiej placówki. Każdego dnia upowszechnia nasze dziedzictwo