Historia urodzonej w Sosnowcu artystki przypomina baśń o Kopciuszku. Biedna dziewczyna z dalekiego kraju nagle trafia do Hollywood i występuje u boku znanych gwiazd.

Bella Darvi przyszła na świat 23 października 1926 roku w Sosnowcu jako Bajla Zigelbaum. Jej matka, żydowska sprzedawczyni Chaja Zigelbaum, twierdziła, że nie wie, kto jest ojcem dziewczyny i w akcie urodzenia nie wpisała jego nazwiska. Kilka lat później wyszła powtórnie za mąż, za Wolfa Wengera. Bajla przybrała więc nazwisko ojczyma – Wanger lub Węgier. Bajla miała piątkę rodzeństwa – dwie siostry oraz trzech braci.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej cała rodzina wyemigrowała do Francji i osiedliła się w Périgueux w Akwitanii. Wyjazd ten nie uchronił rodziny przed niebezpieczeństwem i prześladowaniami. Bajla wraz z rodziną trafiła do obozu koncentracyjnego. Udało jej się go jednak przeżyć. Nie wiadomo, co stało się z jej matką i rodzeństwem. Część prawdopodobnie przeżyła, ale Bajla nikogo więcej ze swoich krewnych już nie spotkała.

Bohaterka naszego artykułu wróciła do Paryża. Aby przeżyć, przeszła szkolenie jako pielęgniarka i zaczęła pracę w jednym ze szpitali. Z czasem jej los odwrócił się. Wszystko za sprawą znajomości ze znanym biznesmenem Albanem Cavalade’em. Młodzi w 1950 roku wzięli ślub. Związek nie przetrwał jednak próby czasu i rozpadł się po kilkunastu miesiącach.

Małżeństwo z Francuzem pozwoliło sosnowiczance na poznanie wielu gwiazd i brylowanie na salonach. Po rozwodzie Bajla nie zaprzestała wystawnego życia, zaczęła romansować oraz grać na pieniądze. Przez hazard wpadła w olbrzymie finansowe tarapaty. Jak opowiadają filmoznawcy, w celu spłacania zaległości musiała nawet sprzedawać swoje markowe ubrania, biżuterię i meble.

Nie wiadomo, jak potoczyłyby się jej losy, gdyby nie przypadkowe spotkanie ze znanym hollywoodzkim producentem filmowym. Darry F. Zanuck postanowił bowiem wraz z żoną Virginią spędzić urocze wakacje w Paryżu. Bajla zauważyła ich w jednej z kawiarni i by wkupić się w ich łaski przesłała do stolika… kwiaty. Państwo Zanuck byli zaskoczeni gestem atrakcyjnej kobiety. Widzieli w niej drzemiący potencjał i zaprosili do swojego domu w Hollywood. Wcześniej spłacili jej wszystkie długi.

W 1953 roku Zanuck załatwił swojej podopiecznej pierwszy kontrakt filmowy i nadał artystyczny pseudonim – Bella Darvi – nazwisko to pochodzi od pierwszych sylab imienia Darryla i jego żony Virginii.

Wkrótce okazało się, że Bellę i Darryla łączy coś więcej, niż tylko praca. Ich romans szybko ujrzał światło dzienne. Tabloidy rozpisywały się nawet o niewierności kochanki. Jak pisały, początkująca aktorka spotykała się w tym czasie z wieloma sławnymi mężczyznami. Wśród nich znaleźli się m.in. Jean-Pierre Aumont, Robert Stack, książę Aly Khan, Brad Dexter, Renato Grassi, Jerry Haskell i John Ireland.

Bella Darvi – fot. YouTube

Na ekranie urodzona w Sosnowcu aktorka zadebiutowała w 1954 roku, występując w dwóch dobrze przyjętych przez krytyków filmach – „Piekielnej misji” i „Egipcjaninie Sinuhe”. W tym drugim o rolę Nefer zabiegała również Marilyn Monroe. Za obie produkcje Bella Darvi otrzymała Złote Globy.

Mimo nagród za udany debiut, krytycy filmowi narzekali na jej koszmarną wymowę i zagraniczny akcent. To jednak nie przeszkodziło naszej rodaczce w karierze w Hollywood. Jej wielkie marzenia o sławie przekreślił ogromny skandal obyczajowy. O romansie z Zanuckiem dowiedziała się jego żona, która wściekła wyrzuciła aktorkę z domu.

Kochanek opuścił żonę i związał się z Bellą. Związek nie przetrwał jednak zbyt długo, bowiem Darry dowiedział się o jej licznych romansach z mężczyznami i kobietami.

Aktorka w atmosferze skandalu opuściła Hollywood i wróciła do Europy. W 1960 roku poślubiła kelnera, ale małżeństwo to zostało anulowane po niecałym roku. Szybko też wróciła do starych zwyczajów – hazardu i alkoholu. Po raz kolejny popadła w długi, które później spłacał były kochanek zza oceanu.

Po nieudanych związkach zaczęła mocno imprezować i romansować. Jak pisały ówczesne tabloidy, jej kochankiem był młodszy brat generała Ramfisa Trujillo, dyktatora Dominikany. Po zerwaniu z nim Bella przeszła załamanie nerwowe i dwukrotnie próbowała targnąć się na swoje życie. Udało się ją jednak uratować.

Niestety nie na długo. 10 września 1971 roku samotna i zniszczona przez nałogi odkręciła gaz w swoim apartamencie w Monte Carlo. Jej ciało odnaleziono dopiero po blisko 10 dniach.

Bibliografia: WikiZagłębie, Trybuna (53/2003)