Spryt zawsze przynosi owoce, w tym wypadku są to zaoszczędzone pieniądze. Urząd Miasta w Porębie świeci przykładem jak zaoszczędzić, dużo zaoszczędzić, w krótkim czasie.

Bohaterem jest podpis elektroniczny. Dzięki temu Urząd Miasta w Porębie może przesyłać oficjalną korespondencję za pomocą internetu. Wszystko teraz staje się elementem internetu, a stałe produkty zostają zastępowane swoimi elektronicznymi odpowiednikami.

– Dokumenty mają taką samą moc prawną, jak te podpisane odręcznie. Oszczędzamy na papierze, tuszu oraz znaczkach pocztowych – mówią przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.

Urzędnicy podliczyli, że po miesiącu od zastąpienia tradycyjnej korespondencji tą internetową (druki przekazywane są za pomocą platform do przesyłu dokumentacji), porębski magistrat zaoszczędził ok. 650 zł. Papier staje się przeżytkiem.

To nie jedyne oszczędności, jakie w ostatnim czasie udały się Urzędowi Miasta w Porębie. Z dniem 1 listopada porębski urząd zmienił operatora telekomunikacyjnego. Ofert na rynku jest wiele, wybór właściwego, bądź zmiana aktualnego wynika z patrzenia na koszta.

– Wybraliśmy system telefonii Voice Over IP, który opiera się na internecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędności na rachunkach sięgną ok. 30 proc. – mówi Kamil Kowalik z Urzędu Miasta Poręba. – Z urzędami, instytucjami czy innymi centrami administracji, które także posiadają system telefonii Voice Over IP, rozmowy są darmowe – dodaje.