Już po raz dziewiąty, w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i sąsiedzi”, którego organizatorem jest Pałac Kultury Zagłębia.

W ostatni weekend kwietnia, po raz dziewiąty zagości w Dąbrowie Górniczej festiwal „Zagłębie i sąsiedzi”.

Festiwal ma formułę konkursu, w którym występują zespoły dziecięce oraz dorośli w kategoriach: zespoły taneczne, kapele ludowe oraz grupy śpiewacze. Uczestnicy prezentują program autentyczny, wierny tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowany, jednak niezmieniający w istotny sposób pierwowzoru ludowego.

Rada artystyczna złożona z fachowców i ekspertów m.in. Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej przyznaje w każdej kategorii nagrody finansowe oraz nagrodę główną Grand Prix festiwalu.

– Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, w którym wspaniali artyści przybliżą piękno i różnorodność kultury ludowej, m.in. prezentując skoczną muzykę i barwne stroje – zapowiadają organizatorzy.

Festiwal odbędzie się w Pałacu Kultury Zagłębia. Rozpocznie się w piątek, 28 kwietnia o godzinie 10, natomiast zakończy w sobotę, 29 kwietnia.

W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty rękodzieła (28.04) i kiermasz sztuki ludowej (29.04).

fot. Grzegorz Drygała