Centrum Informatyczne – działające od niedawna w strukturach ZF TRW – poszukuje do pracy specjalistów, którzy gotowi są podjąć się obowiązków obejmujących zarządzanie infrastrukturą informatyczną, wdrożenie i rozwój systemów biznesowych lub inżynieryjnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego.

Firma TRW w Częstochowie powstała w 1990 roku jako oddział koncernu amerykańskiego. Obecnie zakład funkcjonuje w dwóch lokalizacjach: przy ul. Rolniczej, gdzie produkowane są poduszki powietrzne, znajduje się Centrum Inżynieryjne i nowo powstałe Centrum Informatyczne oraz przy ul. Legionów, gdzie wytwarzane są pasy bezpieczeństwa
i mieści się Centrum Obsługi Finansowej. Odbiorcami produktów są wiodące marki motoryzacyjne na świecie.

Fuzja i rozwój

W 2015 roku TRW połączyło się z globalnym dostawcą branży motoryzacyjnej ZF Friedrichshafen AG i obecnie posiada około 230 placówek w ponad 40 krajach na świecie.

W związku z dynamicznym rozwojem firmy i kolejnymi wyzwaniami tworzone są nowe jednostki. Jedną z nich jest działające od zaledwie 1 lipca 2016r. Centrum Informatyczne. Powstało ono właśnie w Częstochowie, jako część globalnej struktury IT. Jednostka ta koncentruje swój rozwój na kilku nowoczesnych i prestiżowych technologiach oraz obszarach: System SAP, Infrastruktura Informatyczna, Systemy Inżynieryjne i Bezpieczeństwo Informatyczne.

– Jaka jest geneza powstania Centrum IT w Polsce? – zapytaliśmy Jerzego Zinczyna, Globalnego Dyrektora Zarządzania Usługami Informatycznymi.

– Początki rozszerzenia działalności poza Polskę sięgają roku 2005, kiedy to częstochowski zespół opracował system do zarządzania infrastrukturą informatyczną, który następnie został wdrożony w całym ZF TRW. Połączenie zastosowania nowoczesnych technologii oraz doświadczenia wynikającego z tak olbrzymiego projektu dały impuls do rozwoju kompetencji w zakresie zarządzania środowiskami serwerowymi i sieciowymi – mówi.

Równolegle, dzięki dalszej rozbudowie zakładów produkcyjnych i budowie centrów inżynieryjnego i finansowego, zespół rozwijał się w obszarach systemów do zarządzania przedsiębiorstwem, inżynieryjnych i finansowych. Połączenie dynamiki i zaangażowania stosunkowo młodej i ambitnej kadry, dobrej organizacji oraz dostępu do najnowszych światowych technologii umożliwiły szybki rozwój i promocję członków zespołu w międzynarodowych strukturach. Kolejne systemy i funkcjonalności rozwijane w Polsce zostały wdrożone poza granicami kraju, a niedawni administratorzy i wdrożeniowcy objęli globalne stanowiska odpowiedzialne za poszczególne technologie. Dało to solidną podstawę do podjęcia decyzji o zbudowanie Centrum IT właśnie w Częstochowie.

Poszukiwany, poszukiwana…

Obecnie do Centrum Informatycznego poszukiwani są specjaliści – informatycy, którzy będą pracować przy utrzymaniu infrastruktury informatycznej firmy i pomogą we wdrożeniu i rozwoju systemów informatycznych. Pracę znajdą m.in. programiści (C# czy ABAP), analitycy biznesowi oraz administratorzy SAP (basis oraz security), administratorzy systemów inżynieryjnych, zarządzający usługami CAD, testami i symulacjami inżynieryjnymi, administratorzy bezpieczeństwa czy architekci systemów.

Firma ceni doświadczenie zawodowe, niemniej jednak jest także zainteresowana młodymi ludźmi – z myślą o nich stworzono program rozwoju talentów IT Young Talent Development Program. Projekt adresowany jest do studentów i absolwentów informatyki oraz kierunków pokrewnych. Podczas udziału w programie stażysta pracuje pod opieką eksperta, ma dostęp do nowoczesnych technologii, współpracuje w międzynarodowym środowisku, a także ma elastyczny czas pracy. Dodatkowo, projekt gwarantuje zdobycie praktycznej wiedzy, rok udokumentowanego doświadczenia, szkolenie z certyfikacją oraz kurs językowy. Dla najlepszych osób biorących udział w programie czeka stanowisko specjalisty.

– Warto wykorzystać czas spędzony na studiach również do pracy nad własnymi projektami oraz uczestnictwa w stażach oferowanych przez firmy IT – radzi studentom Manager zarządzania systemami w ZF TRW, Tomasz Jóźwiak. Centrum IT w Częstochowie ma jeden z najciekawszych i dobrze płatnych programów stażowych, który pozwala młodym ludziom, będącym w większości jeszcze w trakcie nauki, na rozwój własnych umiejętności, a zarazem poznanie prężnie rozwijającej się firmy o globalnym zasięgu, wpływającej na bezpieczeństwo milionów ludzi na całym świecie – dodaje.

Tomasz Jasiński Administrator Systemów Inżynieryjnych podkreśla, że Dział IT to zespół pełen specjalistów z pasją, w którym wszyscy wspierają się i dzielą wiedzą, co niezwykle motywuje.

– Doceniam, że jest to nie tylko rzeczywista praca z najnowszymi technologiami, ale również tworzenie nowych rozwiązań dla jednej z najbardziej nowatorskich gałęzi przemysłu – mówi Tomasz. – Daje to możliwość ciągłego rozwoju.

– Co byś poradził osobie, która chciałaby zaaplikować do Centrum IT? – zapytaliśmy z kolei Krzysztofa Peteckiego Kierownika Programowania Systemu SAP.

– Przede wszystkim taka osoba powinna się czymś pasjonować – wylicza Krzysztof. – Jeżeli masz zainteresowania, to jest duże prawdopodobieństwo, że do swojej pracy zawodowej też będziesz podchodził profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem. Szukamy ludzi, którzy naprawdę dobrze czują się w nowych technologiach. Jeżeli jesteś programistą, to staraj się być naprawdę dobrym programistą, jeżeli robisz strony, to rób to najlepiej, jak tylko potrafisz – dodaje.

Natomiast studentom Krzysztof Petecki doradza, by już na studiach angażowali się w dodatkowe projekty, nawet jeśli początkowo nie są zbyt dochodowe. Jego zdaniem już sama praca hartuje, a chęć i upór w poszukiwaniu rozwiązania różnych problemów to jest to, czego studia powinny nauczyć.

– Oczywiście o znajomości języka angielskiego nie wspominam – to podstawa – podkreśla Krzysztof Petecki.

– Zgadza się, znajomość języka angielskiego jest niezbędna w pracy na stanowisku Programisty SAP, dlatego też cały czas doszkalam swoje umiejętności językowe – mówi także Jagoda Wosik, Programistka SAP, która jeszcze jako studentka Politechniki Częstochowskiej rok temu rozpoczęła pracę w ZF TRW. – Długo nie używałam języka angielskiego w swojej codziennej pracy, bo nie było takiej potrzeby. Teraz muszę porozumiewać się w tym języku na co dzień. Dużym plusem jest fakt, że osoby z mojego zespołu globalnego mają ogromną cierpliwość. Współpracują oni z ludźmi z całego świata i poziom znajomości języka jest przeróżny – dodaje.

I coś jeszcze

Osoby, które zdecydują się podjąć pracę w ZF TRW, mogą liczyć na udział w międzynarodowych projektach oraz na to, że podniosą swoje umiejętności podczas szkoleń zawodowych. Dodatkowo, firma zapewnia swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną oraz objęcie systemem kafeteryjnym MyBenefit, a dla tych, którzy przeprowadzą się do Częstochowy oferuje dodatek relokacyjny. Przede wszystkim ZF TRW stwarza możliwości rozwoju zawodowego oraz gwarantuje konkurencyjne wynagrodzenie, uzależnione od posiadanych kompetencji.

Aby aplikować do Centrum Informatycznego ZF TRW, należy wysłać swoje CV na adres: zf.it@zf.com