Już w sobotę wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki. Cztery obiekty i wiele atrakcji w rytmie maszyn. Tak będzie 10 czerwca, kiedy do miast Zagłębia Dąbrowskiego znów zawita Industriada.

Industriada to Święto Szlaku Zabytków Techniki i obiektów z nim zaprzyjaźnionych. To najlepsza okazja do spotkań z pasjonatami techniki i historii. Jest to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe.

– Industriada to najbardziej oryginalne święto regionu, które łączy wszystkie subregiony, doceniane i rozpoznawalne w całym kraju. To najlepszy czas by wyjść z promocją imprezy na zewnątrz, co już się dzieje – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Fabryczne syreny, syk maszyn parowych, stukot pociągów – tegoroczna Industriada jest zakręcona wokół dawnych mechanizmów i pełna industrialnego rytmu. Program festiwalu powstawał w rytmie maszyny, zatem świętować będziemy w jej takt, odwiedzając zabytki, poznamy przemysłowe atrakcje województwa śląskiego. Tegoroczna Industriada, zarówno w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, jak i w Czeladzi, zapowiada się ciekawie.

CZELADŹ

Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” - fot. Galeria Czeladź
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” – fot. Galeria Czeladź

Jeszcze do połowy lat 90. XX wieku czas w kopalnianej elektrowni w Czeladzi odmierzał rytm pracy górników. Po tamtych czasach pozostały potężne i urokliwe maszyny, w tym ogromne koło zamachowe z 1903 roku, które nazwano imieniem Wanda, żony właściciela kopalni.

Tego i wiele więcej ciekawostek na temat obecnej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” będzie można dowiedzieć się podczas sobotniego zwiedzania obiektu z zabytkowymi urządzeniami takimi jak min.: Generator „Wanda”, przetwornice, pulpit sterowniczy i inne urządzenia.

Następnie na uczestników wydarzenia czeka kolportaż gazety, gdzie znaleźć będzie można informacje na temat dawnego życia kopalni, rytmu dnia jej pracowników oraz historia dawnej Czeladzi. Chwilę wytchnienia zapewni wystawa fotografii Marka Lochera „Człowiek i maszyna”, nawiązująca do motywu tegorocznego święta.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, dla których przygotowano Maszynoland czyli industrialny plac zabaw, atrakcyjne zadania łączące zabawę z nauką oraz kolorowe dmuchańce. Ponadto dla rodzin z dziećmi zaplanowano warsztaty tworzenia lamp z Łukaszem Jaworskim i Joanną Pastusińską.

Zwiedzającym czas umili koncert Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej, a następnie artyści z grupy Lufcik na korbkę, którzy wystąpią z widowiskiem teatralnym, łączącym w sobie elementy muzyki, teatru, tańca i kuglarstwa. Ponadto na uczestników imprezy czekać będzie niezwykłe widowisko muzyczne, czyli koncert muzyki ekspresyjnej o mocnym brzmieniu, przeplatany wątkami odgłosów maszyn ulicy i syntezatorów w wykonaniu zespołów muzycznych: Pieniądze, STC oraz RBM.

Zwieńczeniem sobotniego święta przemysłowego dziedzictwa na terenie dawnej kopalni Saturn będzie niezwykły spektakl „Blackout” Teatru Fuzja, czyli mocno energetyczny, porażający blaskiem i dynamiką spektakl, któremu towarzyszy budująca napięcie i kreująca nastrój muzyka elektroniczna.

SOSNOWIEC

Pałac Schoena w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

W tegorocznej edycji również Sosnowiec znajdzie się na tej szczególnej liście. Do Industriady dołącza bowiem Pałac Schoena. Ważne miejsce w dziejach Sosnowca zajmuje przemysł włókienniczy, który rozwijał się na tym terenie od końca lat 70. XIX wieku za sprawą pochodzących z Saksonii fabrykantów – braci Schoenów. Dzięki ich działalności Sosnowiec w krótkim czasie stał się jednym z głównych ośrodków włókiennictwa na terenie Królestwa Polskiego, a nawet cesarstwa rosyjskiego. Nie dziwi zatem fakt, że program wydarzeń koncentruje się wokół działalności tej przemysłowej rodziny.

W bezpośrednim sąsiedztwie uruchomionych w 1886 roku zakładów włókienniczych, rodzina Schoenów wybudowała na przełomie XIX i XX wieku kolonię dla pracowników oraz okazały pałac otoczony parkiem. Tegoroczna Industriada będzie okazją do tego, aby zwiedzić wraz z przewodnikiem kompleksu: osiedla, terenu byłej fabryki oraz Pałacu Schoena.

Ponadto dla uczestników, którzy zdecydują się spędzić czas w Sosnowcu czeka blok warsztatów odwołujących się do włókienniczych tradycji miasta, prezentacja multimedialna i wykład poświęcony działalności przemysłowej pionierów branży włókienniczej, gra terenowa „Trójkąt w kole” dla osób szukających nietuzinkowej rozrywki oraz prezentacja fragmentów filmów o tematyce industrialnej: „Ziemia obiecana” i „Ożywienie”.

Wieczór zakończy „Dialog maszyn” czyli spektakl malowany piaskiem. Podniesiona do rangi sztuki dziecięca zabawa od kilku lat zdobywa rzesze wielbicieli. Jej nowatorstwo polega na równoczesnym śledzeniu „na żywo“ działań artystki na pulpicie i jej efektów – zmieniających się, malowanych piaskiem obrazów – na ekranie.

DĄBROWA GÓRNICZA

Fabryka Pełna Życia - fot. Marcin Wróblewski

Industriada w Dąbrowie odbędzie się w dwóch miejscach – kopalni ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka” oraz na terenie Fabryki Pełnej Życia, czyli była fabryka obrabiarek, która jest debiutantem, w Industriadzie weźmie udział po raz pierwszy.

– Poznaj rytm pracy w dawnym zakładzie przemysłowym. Przenieś się do czasów, kiedy w samym centrum Dąbrowy Górniczej powstawały obrabiarki. Oglądaj filmy, słuchaj maszyn i muzyki, odkrywaj historię pisaną rytmem maszyny – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Od warsztatu kowalsko-ślusarskiego w XIX wieku, przez fabrykę maszyn E. Skoda, zakłady kotlarskie i mechaniczne Fitznera i Gampera, Dąbrowską Fabrykę Obrabiarek Defum po Fabrykę Pełną Życia wiedzie nas historia terenu zakładów przemysłowych zlokalizowanych w sercu Dąbrowy Górniczej.

Dokładnej historii tego miejsca będzie można przyjrzeć się już w najbliższą sobotę podczas warsztatów rodzinnych, w ramach których uczestnicy wyruszą w niezwykła podróż w czasie. Uczestnicy imprezy otrzymają karty obiegowe i uzupełniając ją o nowe poznane fakty z historii DEFUM oraz szczegóły projektu rewitalizacji obiektu, odwiedzać będą stacje, na których wykonywać będą określone zadania. Stacje będą okazją do poznania historii pisanej rytmem maszyny.

To jednak nie koniec atrakcji dla osób, które spędzą tegoroczną Industriadę w Fabryce Pełnej Życia. Warsztatom rodzinnym towarzyszyć będzie zorganizowane pod hasłem w rytmie maszyny: malowanie na folii stretchowej, konkurs plastyczny malowania na papierze na sztalugach, plener malarski, zajęcia rękodzieła, bibułkarstwa, decoupage oraz wykonywanie biżuterii z industrialnej z trybików, śrubek, nakrętek, łańcuchów, kabelków. Nie zabraknie także dobrej muzyki i industrialnych dźwięków.

W innej części miasta, w „Sztygarce” zwiedzać będzie można kopalniane wyrobiska, ale również ekspozycje muzealne, zagrać w gry historyczne i zobaczyć park militarny Reduta. Ponadto w trakcie 15-minutowego pokazu „W Industrialnym rytmie silników” przekonać się będzie można o możliwości silników spalinowych zainstalowanych w czołgach T 34 oraz transporterze opancerzonym SKOT. Impreza rozpocznie i zakończy się dźwiękiem syreny alarmowej.