Ponad 82 tys. zł z mandatów nałożonych przez straż miejską wpłynęło w ubiegłym roku do budżetu Sosnowca. Za co najczęściej byli karani mieszkańcy?

W 2016 roku Straż Miejska w Sosnowcu nałożyła 893 mandaty karne. Z tego tytułu, do kasy miejskiej trafiło 85,2 tys zł. To mniej niż jeszcze w 2015 roku, kiedy to do statystyk wliczano jeszcze fotoradary. Przypomnijmy, że w styczniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym i o strażach gminnych, która ograniczyła kompetencje straży, która nie może prowadzić kontroli z wykorzystaniem urządzeń mierzących prędkość.

Nie zmieniło się natomiast jedno – wciąż najwięcej mandatów nakładanych jest za nieprzestrzeganie przepisów w ruchu drogowym, m. in. niewłaściwe parkowanie. W 2016 roku nałożono ich 267, na łączną kwotę 28,4 tys. zł. Wysokość mandatu może sięgać od 50 zł do nawet 500 zł.

Za co jeszcze sosnowiecka straż miejska karała w ubiegłym roku? 129 mandatów na kwotę 11,3 tys. zł nałożono za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Mieszkańcy i odwiedzający Sosnowiec dostawali także mandaty za niezachowanie czystości i porządku w miejscu publicznym, m.in. niesprzątanie po swoich pupilach. 98 mandatów na kwotę 18,5 tys zł.

Natomiast za zakłócanie porządku i spokoju straż nałożyła 135 mandatów na kwotę 8,6 tys zł.