Już wkrótce w szkołach zabrzmi ostatni dzwonek, po którym uczniowie rozpoczną ferie. Jak co roku, spędzający je w mieście będą mogli skorzystać z wielu zajęć.

Tegoroczne ferie zimowe w województwie śląskim rozpoczną się w poniedziałek, 29 stycznia i potrwają do 11 lutego. Dla dzieci i młodzieży pozostającej w domu przygotowano wiele atrakcji.

Wśród licznych propozycji kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych oraz sportowych z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Na okres ferii zimowych instytucje kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przygotowały ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży spędzającej ten czas w mieście.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna proponuje m.in. zajęcia kulturalno-edukacyjne, twórcze zajęcia dla dzieci z zakresu edukacji plastycznej, edukacji regionalnej, zajęcia literackie oraz zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

W Ośrodku Kultury (centrala i filia Grodziec) dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, malowania na wodzie, filcowania, mają również okazję obejrzeć bajki na dużym ekranie. W filii w Łagiszy zaplanowano zajęcia plastyczne.

Muzeum Zagłębia tradycyjnie organizuje Dni Rodzinne, podczas których uczestnicy wezmą udział w warsztatach muzealnych inspirowanych wystawami „Miedź piękna i użyteczna” oraz „Zagadki kosmosu”.

W dwa kolejne czwartki ferii zimowych – 1 i 8 lutego – Muzeum Zagłębia organizuje, jak co roku, zajęcia w ramach Dni rodzinnych podczas których dzieci wraz z rodzicami mogą zwiedzić wystawy muzealne, biorąc udział w konkursach i warsztatach, dzięki którym poznają lokalną historię i ucząc się poprzez zabawę.

W Teatrze Dzieci Zagłębia spektakle będą odbywać się zgodnie z harmonogramem. Na najmłodszych czekać będzie m.in. Pokój opowieści, Bromba w sieci, Brzydkie kaczątko, Zorro, Cudowna lampa Aladyna czy Miłek-Opiłek.

Oferta Ośrodka Sportu i Rekreacji obejmuje szkółkę pływania, warsztaty taneczne dla dzieci i dorosłych (popping, balet dance, hip-hop, dancehall, breakdance, jazz and modern, taneczne szkraby), różnego rodzaju zajęcia fitness dla dzieci i dorosłych, wyjazd do Żarek.

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy proponuje ferie na sportowo, w ramach których zostaną zorganizowane turnieje piłki siatkowej i piłki nożnej oraz zajęcia otwarte z judo i szermierki. Oferta miejskich jednostek kultury i sportu w większości jest bezpłatna.