Eugeniusz Chmiel był znakomitym malarzem i grafikiem. Znany był nie tylko w Sosnowcu, ale także w całym województwie śląskim. Poznajmy zatem jego dorobek.
Eugeniusz Chmiel urodził się 17 kwietnia 1932 roku w Sosnowcu w skromnej robotniczej rodzinie Henryka i Alfredy z Janasów.
Mimo niełatwych warunków życiowych, w jakich dorastał, udało mu się rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Katowicach, a po jego ukończeniu studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W czasie studiów odkrył w sobie duszę działacza społecznego i politycznego. Aktywnie działał w Związku Młodzieży Polskiej. Wstąpił też do PZPR, w szeregach której działał do końca swojego życia.
Po skończonych w 1958 roku studiach Eugeniusz Chmiel rozpoczął pracę jako nauczyciel w Państwowym Liceum Plastycznym w Częstochowie. Następnie przeniósł się do Sosnowca, gdzie nauczał w Liceum Pedagogicznym i Liceach Ogólnokształcących im. Bolesława Prusa oraz Stanisława Staszica. Dodatkowo, w 1969 roku, podjął pracę na Uniwersytecie Śląskim. Prowadził tam zajęcia fakultatywne z plastyki na kierunkach nauczycielskich.
Od 1981 roku aż do swojej śmierci Eugeniusz Chmiel był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Katowicach. Wykładał m.in. metodykę nauczania wychowania plastycznego i kierował pracownią plastyczną. Był również członkiem Międzywojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej.
Jak wspominają go przyjaciele z pracy, jako pedagog zawsze przywiązywał szczególną uwagę do wychowania przez sztukę. Kładł też duży nacisk na ideę upowszechniania i rozwijania kultury plastycznej wśród młodego pokolenia. W swojej pracy mógł się pochwalić sporymi osiągnięciami. Jego uczniowie zdobywali nagrody i wyróżnienia na różnych wystawach i konkursach. Wielu jego podopiecznych ukończyło zresztą wyższe uczelnie artystyczne.
Eugeniusz Chmiel był również zaangażowany w działalność społeczną. Był organizatorem kilkunastu plenerów artystycznych, a także wielu wystaw i konkursów skierowanych do młodszych mieszkańców naszego regionu.
Nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. Był jednym z czołowych animatorów kultury w Sosnowcu. To właśnie z jego inicjatywy powstawały tu pracownie plastyczne i galerie sztuki zlokalizowane na osiedlach i w zakładach pracy. Pełnił też funkcję instruktora amatorskich zespołów plastycznych w Domu Kultury „Metalowiec” i „Górnik”. Eugeniusz Chmiel był współtwórcą grupy artystycznej „Zagłębie” i reaktywowanego w Sosnowcu w 1957 roku Związku Polskich Artystów Plastyków.
Na początku lat osiemdziesiątych Chmiel założył w Sosnowcu Stowarzyszenie Twórców i Działaczy Kultury. Podstawowym celem stowarzyszenia była popularyzacja twórczości zagłębiowskich plastyków. Wszystkie prace prezentowane były m.in. w galerii osiedlowej przy ul. Kilińskiego. Eugeniusz Chmiel zawsze pomagał młodym artystom, którzy mogli liczyć na jego cenne uwagi i spostrzeżenia.
Bohater naszego artykułu uprawiał malarstwo akwarelowe, olejne i akrylowe. Zajmował się też grafiką i rzeźbą. Najczęściej jego prace dotyczyły regionu, w którym mieszkał. Uwielbiał przedstawiać zakłady przemysłowe, hałdy, a także pracujących ludzi i różne obiekty architektoniczne.
Chmiel chętnie malował też pejzaże. Większość z nich wykonywał techniką akwarelową. Malarstwo to wyróżniało się bogatą kolorystyką.
– Akwarela w przeciwieństwie do techniki olejnej wymaga błyskawicznej decyzji. Ponadto, jakość farb akwarelowych jest odmienna od olejnych. Inaczej odbija światło, a kolory są lżejsze. Sprzyja to spontaniczności wizji malarskiej, a także większej jej bezpośredniości – wspominał.
Eugeniusz Chmiel był docenianym w środowisku artystą. Wziął udział w blisko 148 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace prezentowane były w wielu miejscach w kraju i na świecie – m.in. w Norwegii, Kanadzie, Szwecji, Austrii i dawnej Jugosławii. Był także wielokrotnie nagradzany.
Jego prace znajdują się m.in. w muzealnych zbiorach w Szczecinie, Chorzowie, Bytomiu, Będzinie, Sosnowcu i Majdaku oraz w Czechach, Niemczech, Bułgarii, USA i na Węgrzech oraz Słowacji.
Zmarł nagle 7 stycznia 1987 roku. Pozostawił żonę Czesławę oraz syna Cezarego, który również był plastykiem i ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Eugeniusz Chmiel został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Bibliografia: WikiZagłębie, Sosnowieckie ABC, materiały MBP w Sosnowcu