Wirusowe zapalenie wątroby typu A atakuje w województwie śląskim. Od początku roku odnotowano blisko 500 zachorowań w tym roku, podczas gdy w ubiegłych latach były to pojedyncze przypadki.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podał, że w 2018 roku zachorowało już 465 osób. Najwięcej zachorowań odnotowano w Częstochowie. Od początku stycznia zachorowały 173 osoby. W Sosnowcu, w tym okresie zachorowało 106 osób. Nie najlepiej sytuacja wygląda także w Dąbrowie Górniczej, gdzie odnotowano 33 przypadki, Bytomiu (28), Katowicach (24), Kłobucku (22) i Tychach (20).

To drugi rok z rzędu, kiedy notowana jest tak duża liczba zachorowań. W ubiegłym roku w naszym województwie odnotowano 547 zakażeń. Co ciekawe, zaledwie rok wcześniej, w 2016 roku stwierdzono zaledwie trzy przypadki, a w 2017 roku – siedem.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk, jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa. Do zakażenia może dojść poprzez: spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody, kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce) lub kontakty seksualne.

Objawy choroby nie są jednoznaczne. w Początkowej fazie są to objawy grypopodobne. Następnie pojawia się najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw choroby – żółtaczka, która znika po około miesiącu. Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.