Metropolia planuje wprowadzenie pilotażowego programu dzięki któremu bez problemu będzie można sprawdzić rozkład jazdy, kiedy przyjedzie autobus oraz dostać aktualną informację o zmianach w organizacji ruchu.

Przed przystąpieniem do wdrażania pilotażowego programu e-papierowego rozkładu jazdy ogłoszono wstępne konsultacje rynkowe, których celem będzie zweryfikowanie funkcjonujących na rynku możliwości technicznych tego typu systemów informacji.

– E-papierowy rozkład jazdy może stać się alternatywą dla tradycyjnego, papierowego. Nie męczy oczu, posiada szeroki kąt widzenia i nie odbija światła. Dzięki temu wszystkie treści są bardzo dobrze widoczne o każdej porze – tłumaczy Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. – Ta technologia pozwala na zdalną aktualizację danych. Na tego typu rozkładach jazdy, oprócz statycznej i dynamicznej informacji o godzinach odjazdów, można wyświetlać dodatkowe treści. Mogą one dotyczyć np. przesiadek, objazdów, zmian tras czy taryf biletowych – dodaje.

Tablice e-papierowe nie wymagają podłączenia do stałego źródła prądu, lecz mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych. Mają być zintegrowane z tablicami dynamicznej informacji pasażerskiej. Przypomnijmy, obecnie w Metropolii zainstalowano około pół tysiąca takich elektronicznych tablic. Informują one o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wyświetlają też dodatkowe informacje związane z funkcjonowaniem transportu miejskiego.

Konsultacje rynkowe

Systemy informacji pasażerskiej oparte na tej technologii są nowością. Obecnie takie rozwiązania wprowadziły Gdynia i Warszawa. Metropolia zmiany w systemie rozpocznie od pilotażu e-papierowych rozkładów jazdy. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie konsultacji rynkowych z udziałem zainteresowanych firm. Przed ewentualnym ogłoszeniem postępowania przetargowego na realizację pilotażu, metropolia chce bowiem pozyskać szczegółowe informacje o możliwościach technicznych dostępnych na rynku rozwiązań, a także kosztów i potrzebnego czasu na wprowadzenie takiego rozwiązania.

W przypadku decyzji o przeprowadzaniu pilotażu pierwsze e-papierowe rozkłady jazdy mogą pojawić się na kilku głównych węzłach przesiadkowych na terenie GZM już w 2022 roku. Dokładniejsze dane poznamy po wstępnych konsultacjach rynkowych.

Papier elektroniczny, e-papier, który ma być zastosowany w tablicach informacji pasażerskiej to nazwa, pod którą funkcjonują wyświetlacze. Powszechnie stosowane są one w e-bookach. Wyświetlane treści to efekt naładowania cząstek odpowiednim ładunkiem elektrycznym. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. E- papier nie męczy wzroku, gdyż ekran nie posiada podświetlenia. Nawet jeśli czytnik będzie miał diody, to będą oświetlały tekst w odpowiedniej pozycji.

Korzyścią jest brak refleksów, a tekst jest czytelny pod różnymi kątami, również przy dużym nasłonecznieniu. Bardzo istotne dla eksploatacji jest niskie zużycie energii – jest ona potrzebna tylko do zmiany prezentowanej treści. Dodatkowy efekt oszczędności i aspekt ekologiczny można uzyskać stosując zasilanie solarne, co planuje zrealizować GZM.