W Zawierciu zadebiutowały hulajnogi do szybkiego i sprawnego przemieszczania się po mieście. TIER ma za zadanie uzupełnić miejską mobilność także w gorszą pogodę.
TIER, założony w 2018 roku przez Lawrence’a Leuschnera, Matthiasa Lauga i Juliana Blessina, ma swoją główną siedzibę w Berlinie i obecnie działa w ponad 155 miastach w 16 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Firma jest neutralna klimatycznie od stycznia 2020r.
Teraz jej produkty trafią do Zawiercia. Aż 100 neutralnych klimatycznie pojazdów pomoże zmienić lokalną mobilność na dobre, a jednocześnie zapewni jedną z najbezpieczniejszych form transportu w mieście, szczególnie w czasie zapotrzebowania na dystans społeczny.
– E‑hulajnogi TIER to nowa jakość mobilności i rozwinięcie istniejącej siatki połączeń transportu publicznego. Gdy popyt na zrównoważone formy transportu indywidualnego rośnie w zawrotnym tempie, e-hulajnogi są w stanie uniezależnić miasta od samochodów, a także odciążyć nadwyrężoną komunikację miejską. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Zawiercia bardzo szybko to docenią. – mówi Mathieu Deloly, dyrektor zarządzający TIER Mobility Poland.
W styczniu 2020 r. TIER stał się pierwszą firmą z branży mikromobilności, która osiągnęła cel bycia w 100% neutralną klimatycznie. Objawia się to w szczegółowej analizie emisji na każdym poziomie działalności firmy i ciągłym, bezkompromisowym dążeniu do jej eliminacji lub rekompensacji, np. poprzez sadzenie drzew we współpracy z wyspecjalizowanymi partnerami.
TIER podejmuje zdecydowane i przełomowe przedsięwzięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa użytkowników e-hulajnóg i innych uczestników ruchu, lecz także postrzegania branży przez opinię publiczną. Operator jako jedyny w Polsce prowadzi unikalny system wynagradzania za prawidłowe parkowanie, ale też kampanie edukacyjne i warsztaty bezpiecznej jazdy, by przekonywać nowych użytkowników do tej formy mobilności.
Jak ruszyć do jazdy
Aby spróbować jazdy e-hulajnogą należy pobrać aplikację, zarejestrować się i przypisać
metodę płatności. Następnie znaleźć e-hulajnogę na mapie lub na ulicy i odblokować ją
skanując umieszczony na niej kod QR za pomocą aplikacji. Aby zakończyć jazdę trzeba znaleźć bezpieczne miejsce do zaparkowania, opuścić podpórkę, otworzyć aplikację TIER i dotknąć przycisku „Zakończ przejazd”. Minuta jazdy kosztuje 49 groszy, a opłata
za odblokowanie hulajnogi wynosi 2,50 zł. Najbardziej wymagający użytkownicy będą
mogli w aplikacji wykupić pakiet bezpłatnych odblokowań e-hulajnóg na 30 dni za 9,99 zł.
Zagrożenie nieodpowiedzialnego korzystania
Porzucona lub zaparkowana w nieodpowiednim miejscu e-hulajnoga może stanowić przeszkodę na drodze, szczególnie niebezpieczną dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni). Szerokość pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Zaparkowana odpowiednio hulajnoga powinna „przylegać” do ściany budynku lub stać za pozostawioną tam wcześniej inną hulajnogą i nie blokować przejścia lub przejazdu.