Na co dzień walczą z ogniem, klęskami żywiołowymi, pomagają poszkodowanym w wypadku, narażają swoje życie i zdrowie. W czwartek, 25 maja przed Urzędem Miasta sosnowieccy strażacy obchodzili swoje święto.

Międzynarodowe święto strażaków przypada 4 maja czyli w dniu św. Floriana, który jest patronem mundurowych. Jednak uroczyste obchody z udziałem strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Sosnowca oraz strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się dopiero 25 maja przed Urzędem Miasta.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz, sąsiednich jednostek straży pożarnej, przedstawiciele Śląskiej Komendy Wojewódzkiej PSP, przyjaciele i sympatycy Państwowej Straży Pożarnej, członkowie rodzin strażaków oraz mieszkańcy miasta.

Tegoroczne uroczystości były wyjątkowe dla wszystkich sosnowieckich strażaków, którzy otrzymali sztandar w asyście Kompanii Honorowych, Pocztów Sztandarowych oraz orkiestry.

– Przekazanie sztandaru jest wyrazem podziękowania strażakom i pracownikom cywilnym za służbę oraz pracę na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa na terenie Sosnowca oraz całego regionu – przekazał mł. bryg. Jacek Szczypiorski, rzecznik prasowy sosnowieckiej straży pożarnej.

Przypomniał on także, że społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu, z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim na czele, którego celem było zgromadzenie niezbędnych środków na zakup sztandaru związał się na początku października zeszłego roku.

Wniosek o nadanie sztandaru zaakceptował minister spraw wewnętrznych i administracji, który także podpisał akt nadania. Wynikiem tych starań było czwartkowe nadanie i przekazanie sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu.

Zebrane środki pozwoliły także na wydanie okolicznościowego albumu pamiątkowego o historii straży pożarnej na terenie Sosnowca. – Mało która komenda może się pochwalić taką publikacją, dlatego tym bardziej jest nam bardzo miło – dodał Jacek Szczypiorski.

Podczas uroczystości oficjalnie przekazano i poświęcono również nowy wóz strażacki oraz 42-metrową mechaniczną drabinę, który sosnowieccy strażacy otrzymali pod koniec ubiegłego roku.

Zebrani mogli także podziwiać m.in. nowy samochód rozpoznawczo-ratunkowy, starego Żuka czy zabytkowy pojazd z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Ponadto dla najmłodszych przygotowano krótkie przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz pokaz sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Imprezę uświetnił występ orkiestry. W czasie uroczystości nastąpiło wręczenie medali i wyróżnień oraz nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie.

W Polsce Dzień Strażaka uznawany jest za święto zawodowe od 2003 roku. Organizowane jest w hołdzie pracy strażaków, którzy podczas pracy w ciężkich warunkach niosą pomoc potrzebującym, bez względu na własne bezpieczeństwo, a nawet narażając własne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here