echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Dwa drony ze specjalistycznymi kamerami będą wspierały pracę strażników miejskich w Sosnowcu. Będą wykorzystywane do walki ze smogiem.

Drony dzisiaj kojarzą się przede wszystkim z imponującymi zdjęciami zrobionymi z lotu ptaka, ale w Sosnowcu będą wspierały również pracę służb. Od niedawna dwa urządzenia firmy DJI wspierają strażników miejskich.

Będą pracowały w różnych warunkach. Możliwości, jakie mają, powodują, że na pewno ułatwią pracę strażnikom, którzy oczywiście zostali do tych celów specjalnie przeszkoleni – mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta miasta.

Drony do walki ze smogiem – fot. UM Sosnowiec

Do sosnowieckiej straży miejskiej trafiły dwa drony o wartości ponad 30 tysięcy złotych. Urządzenia posiadają kamerę 4K oraz kamerę termowizyjną. Do ich obsługi przeszkolonych zostało 6 strażników. – Drony posłużą nam przede wszystkim do kontroli jakości spalonego paliwa oraz lokalizacji źródeł smogu – przyznają. Wcześniej strażnicy przy kontrolach prowadzonych przy użyciu drona korzystali z form zewnętrznych.

– Drony to wielkie wsparcie i nowe możliwości. Są miejsca, gdzie wejść nie można, ale już da się podlecieć i zrobić dokumentację zdjęciową – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Drony do walki ze smogiem – fot. UM Sosnowiec

Wsparciem dla sosnowieckiej straży miejskiej jest także wykonana przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) w Katowicach mapa smogowa miasta, która pokazała, w których dzielnicach zjawisko smogu jest największe. Według danych są to Pogoń, Porąbka, Juliusz oraz Klimontów na południe od ulicy mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala. Stosunkowo najlepsza jakość powietrza jest w Zagórzu, Środuli i Śródmieściu.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Drony pomogą również w zabezpieczeniu imprez masowych – będą wspierały poszukiwania zaginionych osób. Mają też możliwość śledzenia wyznaczonych osób i pojazdów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Oczekując na autobus dowiesz się, jaki jest stan powietrza

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);