Sosnowiec po raz kolejny rusza z akcją darmowego czipowania psów i kotów. W wybranym punkcie zwierzętom nieodpłatnie zostanie wszczepiony pod skórę czip.

Sosnowiec kontynuuje akcję bezpłatnego czipowania zwierząt. W tym roku będzie poszerzona o bezpłatną sterylizację kotów wolno żyjących z terenu miasta. Mogą z niej skorzystać mieszkańcy Sosnowca.

Właściciele czworonogów, mogą zgłaszać się do gabinetu weterynaryjnego „Lupus” przy ul. Ostrogórskiej 33a w Sosnowcu lub „Pod Syriuszem” przy ul. Legionów Polskich 41a w Dąbrowie Górniczej., gdzie czworonogom nieodpłatnie zostanie wszczepiony pod skórę czip wielkości ziarna ryżu z zakodowanym unikalnym numerem identyfikacyjnym.

Zabiegi mogą być wykonane po okazaniu książeczki zdrowia (wymagany jest aktualny wpis o szczepieniu przeciwko wściekliźnie). Dane właściciela będą wprowadzane do elektronicznej Międzynarodowej Bazy Danych SAFE – Animal będącej bazą zarejestrowaną w ogólnokrajowym, jawnym rejestrze zbiorów danych osobowych.

Wszczepienie psu czipa umożliwia jego szybsze znalezienie w przypadku zaginięcia, czipowanie jest też warunkiem koniecznym, żeby pies mógł dostać paszport w razie podróży za granicę. Jest ono niezbędny w przypadku zaginięcie psa.

Sam zabieg jest szybki i bezpieczny. Czip umieszcza się w okolicach szyi zwierzęcia za pomocą specjalnej strzykawki. Sam implant jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia. Nie wywołuje uczucia dyskomfortu, reakcji alergicznych, szkodliwego działania na czworonoga, ani w żaden sposób nie ogranicza normalnej aktywności psa. Wszczepia się go raz na całe życie.

Dodatkowo, w tym roku wykonać będzie można także bezpłatny zabieg sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących z terenu miasta. Aby to zrobić należy pobrać skierowania na zabieg w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu w Wydziale Gospodarki Komunalnej przy ul. Mościckiego 14 (pokój 17), a następnie dostarczyć kota wskazanej wyżej lecznicy. do jednej z poniżej wymienionych lecznic.