Wiele z nas uwielbia eksperymentować z kolorem na włosach. Aktualnie, dzięki bardzo dużej dostępności farb i produktów do koloryzacji, zmiana dotychczasowego koloru pasm jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Możemy wybierać spośród klasycznych, ponadczasowych blondów, zawsze modnych brązów czy eleganckiej czerni. Oprócz tego możemy spróbować mniej standardowych kolorów jak różne odcienie szarości czy też kolorowe włosy. Farbowanie w domu ma swoje niezaprzeczalne plusy. Niestety czasami może dojść do sytuacji, gdzie efekt końcowy jest daleki od zamierzonego. Co robić? Dowiedz się, jak powinna przebiegać prawidłowa dekoloryzacja w domu.

Czym jest dekoloryzacja?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest dekoloryzacja. To proces, który polega na ściągnięciu z pasm nałożonego wcześniej koloru. Dokładniej polega na usunięciu z włosów sztucznych pigmentów, które wnikają w ich strukturę. W tym celu stosuje się specjalne produkty, jak rozjaśniacze czy ściągacze koloru. Dekoloryzacja w domu lub salonie fryzjerskim przeprowadzana jest wtedy, gdy chcemy diametralnie zmienić swój dotychczasowy odcień włosów. Najczęściej gdy przykładowo posiadamy bardzo ciemne lub czerwone włosy i chcemy stać się blondynkami.

Dekoloryzacja przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy finalny kolor na włosach nie spełnia naszych oczekiwań. Kiedy farbujemy włosy, czasami chwila nieuwagi wystarczy, by kolor stał się ciemniejszy niż tego sobie życzymy i tak, zamiast nasyconego brązu, nasze włosy stają się kruczoczarne. Będzie pomocna także wtedy, gdy będziemy chcieli pozbyć się efektów nieudanej koloryzacji na blond, jakimi są nieestetyczne, żółte refleksy.

Na czym polega dekoloryzacja w domu?

Wiemy już, na czym polega zabieg dekoloryzacji. Czy w takim razie podobnie jak farbowanie możemy przeprowadzić ją we własnym domu? Jest to oczywiście możliwe, jednak będzie wymagało od nas użycia odpowiednich produktów, jak i odpowiedniej dozy cierpliwości. Dlaczego? By poprawnie przeprowadzić dekoloryzację i mieć pewność, że usunęliśmy niechciany kolor z pasm, zabieg musimy powtórzyć co najmniej kilkukrotnie. W tym celu bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów czasowych.

Dekoloryzacja to zabieg, który w bardzo silny sposób ingeruje w nasze włosy. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń, możemy poważnie uszkodzić, a nawet spalić swoje włosy. Ile trwa zabieg dekoloryzacji? Jest to dość indywidualna kwestia. Zależy od rodzaju dotychczas używanej farby, a także ogólnej kondycji włosów.

Farbowanie w domu – czy uszkadza włosy?

Farbowanie w domu to dla wielu osób ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Koloryzację możemy przeprowadzić o dogodnej dla siebie porze, a dostępne w drogeriach farby do włosów są korzystne cenowo. Czy jest to jednak zabieg, który może uszkodzić nasze włosy?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na farbowanie w domu, czy u fryzjera, koloryzacja jest zabiegiem, który silnie ingeruje w strukturę naszych pasm i może, ale nie musi negatywnie wpływać na ich kondycję. Jeśli nie chcesz dopuścić do tego, by po koloryzacji Twoje włosy były w złym stanie, zadbaj o odpowiednią pielęgnację swoich pasm.