Trwa półfinał konkursu „Człowiek bez barier”. W gronie 20 półfinalistów znalazły się dwie kobiety, pochodzące z Zagłębia Dąbrowskiego, które walczą o tę nagrodę.

Konkurs „Człowiek bez barier” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 r. wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością. W 16 jego dotychczasowych edycjach nagrodzono już 90 osób (36 kobiet i 54 mężczyzn) z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome.

Każda z tych osób przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. Celem konkursu „Człowiek bez barier” jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym.

Wybierz Człowieka bez barier 2021

W 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” kapituła wybrała 20 półfinalistów. Na podstawie głosów wybranej kandydatce lub kandydatowi wręczona zostanie Nagroda Publiczności. Wybór jest trudny, bo cała dwudziestka to naprawdę wybitne postaci z niepełnosprawnością, skutecznie działające w różnych dziedzinach życia.

O głosy publiczności walczą m.in.: Katarzyna Adamczyk-Drożyńska – działaczka społeczna, radna Miasta Sławkowa, założycielka grupy „Razem Łatwiej”, założycielka i przewodnicząca PTSR o/Sławków oraz Karolina Bartosik – lekarka weterynarii, działaczka społeczna na rzecz zwierząt, założyciela fundacji dla kociąt osieroconych CaliMali.

Katarzyna Adamczyk-Drożyńska – fot. mat. pras.

Katarzyna Adamczyk-Drożyńska ma 51 lat, mieszka w Sławkowie. Choruje na stwardnienie rozsiane, zespół Sjögrena, padaczkę, porusza się na wózku. Zanim przeszła na rentę pracowała w Banku Polskiej Spółdzielczości oraz w Miejskim Ośrodku Kultury (MOK) w Sławkowie.

Wieloletnia wolontariuszka wpierająca osoby z niepełnosprawnościami oraz działaczka społeczna. Pomysłodawczyni i założycielka grupy „Razem Łatwiej”, zrzeszającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną przy MOK Sławków. Radna Miasta Sławkowa oraz Radna Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego. Założycielka, przewodnicząca i delegatka Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR) oddział Sławków. Pracowita, wrażliwa, silna, radosna kobieta, która pomimo bólu uczestniczy w wielu przedsięwzięciach charytatywnych na rzecz osób z niepełnosprawnościami, współpracuje z organizacjami pozarządowymi i angażuje się w projekty społeczności lokalnej. Jak opisano ją we wniosku: „przyjaciółka i dobra dusza mieszkańców Sławkowa”.

Katarzyna jest dwukrotną Lady D. powiatu będzińskiego (2018 r. w kategorii Kultura, w 2021 r. za całokształt działalności) oraz laureatką II miejsca w konkursie „Osobowość Roku” w kategorii Kultura w 2018 r. (organizator: redakcja „Dziennika Zachodniego”). Prywatnie: żona, mama dwóch synów, babcia. Śpiewa, maluje również obrazy (przedstawiające głównie anioły) i prezentuje je na wystawach. Jest opiekunką artystyczną Czeladzkich Plenerów Malarskich Stowarzyszenia Familia. Fotografuje i zdobywa nagrody w konkursach fotograficznych PTSR.

Karolina Bartosik – fot. mat. pras.

Karolina Bartosik ma 30 lat i mieszka w Sosnowcu. Choruje na nieswoiste zapalenie jelit oraz nieuleczalne i postępujące pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych. Z powodu choroby była wielokrotnie hospitalizowana oraz leczona lekami biologicznymi i terapią eksperymentalną.

Pomimo ciężkiej choroby Karolina zdobyła wykształcenie – najpierw licencjat z biotechnologii, a następnie magisterium z weterynarii. Pracuje jako lekarka weterynarii i działa społecznie na rzecz zwierząt. Już jako studentka zaczęła ratować bezdomne zwierzęta, a utworzony wówczas dla nich dom tymczasowy prowadzi do tej pory. Jest edukatorką społeczną, realizuje akcje pomocowe, a także już drugą kadencję współpracuje z Zespołem ds. ochrony zwierząt przy Prezydencie Miasta Sosnowiec. W 2021 r. założyła Fundację dla kociąt osieroconych CaliMali.

Empatyczna, zdeterminowana, odważna i stanowcza. Pomimo bólu, który towarzyszy jej każdego dnia i niewidocznej dla innych, ale dla niej samej uciążliwej, dezorganizującej życie i utrudniającej swobodne przemieszczanie się niepełnosprawności zawsze pomocna i chętna do działania.

Jak oddać głos?

Aby oddać głos w konkursie, należy:

  • Wybrać kandydata, na którego chce się zagłosować,
  • Kliknąć w przycisk GŁOSUJ zlokalizowany przy jego sylwetce,
  • Podać aktywny adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem potwierdzającym (jeden adres e-mail może być wykorzystany tylko raz w trakcie trwania głosowania!),
  • Sprawdzić swoją skrzynkę pocztową (być może także foldery SPAM, powiadomienia, inne etc.) i kliknąć w link potwierdzający udział w głosowaniu (dopiero wtedy głos zostanie dodany).

Głosować można do 18 listopada 2021 r. do godziny 12:00. Więcej informacji na stronie internetowej konkursu.