W związku z przypadającą w tym roku 660. rocznicą nadania praw miejskich, miasto przy współpracy z biblioteką organizuje serię spotkań, których tematem będzie historia, kultura i tradycja Będzina.

W 2018 roku Będzin obchodzi 660. rocznicą nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego (1358), które podniosły dotychczasową osadę targową do rangi miasta na prawie magdeburskim. Z tej okazji włodarze miasta przygotowali szereg imprez towarzyszących.

Jednym z nich jest seria spotkań „660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina”, realizowana przez Stowarzyszenie Filary Kultury. Założeniem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat Będzina, ze szczególnym podkreśleniem roli ochrony dziedzictwa kulturowego miasta oraz naciskiem na podnoszenie kompetencji społecznych jego mieszkańców, którzy wzbogaceni w wiedzę o swej małej ojczyźnie są jego najlepszymi jej ambasadorami.

W ramach projektu zaplanowano cykl wykładów – spotkań nauki – z osobą znającą miasto od strony wieloletnich badań naukowych oraz z perspektywy swojej pasji do miasta, jego historii i dziedzictwa.

Najbliższe spotkania odbędą się 21 i 22 listopada, o godz. 12:00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zgłębić wiedzę z zakresu historii miasta na tle najważniejszych wydarzeń w dziejach kraju, kształtującej się w mieście kultury będącej odzwierciedleniem różnych narodowości zamieszkujących miasto czy miejscowych tradycji i zwyczajów.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here