Od wielu lat trwa walka o piękną i monumentalną cementownię Grodziec, która niszczeje. W walkę o ten zabytkowy budynek coraz chętniej włączają się społecznicy, jak i sami mieszkańcy.

Pierwsze oficjalne wzmianki o produkcji cementu w Grodźcu pochodzą z 1857 roku i ten rok przyjmuję się za początek polskiego cementownictwa. Cementownia mieszcząca się w Grodźcu była pierwszą w Polsce i piątą na świecie cementownią.

Cementownia Grodziec w Będzinie – fot. Monika Gruszewicz

 

Niestety po wielu latach nosi ona ślady dewastacji mimo, że wciąż stanowi zabytek i unikat na skalę ogólnopolską. W tym wieloletnim procesie powolnego unicestwienia historii nikt nie zareagował, stąd stan cementowni na dzień dzisiejszy jest fatalny.

Mimo kiepskiego stanu obiektu, grupa społeczników, radni oraz mieszkańcy walczą o przywrócenie dawnego blasku monumentalnej cementowni, która jest niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji Zagłębia Dąbrowskiego. Dzięki im staraniom, wkrótce miasto wytnie kilka drzew, które stanowią zagrożenie dla obiektu oraz są w złym stanie zdrowotnym.

Ponadto, od dłuższego czasu miasto prowadzi rozmowy z grupą inicjatywną, która ma plany założenia fundacji pn. „Centrum Kultury Cementownia Grodziec” z udziałem przedstawicieli władz miasta. Będzie to podmiot, który będzie pośredniczył w ewentualnych rozmowach pomiędzy gminą Będzin, a potencjalnym podmiotem zainteresowanym zainwestowaniem w obiekt.

Cementownia Grodziec w Będzinie – fot. Monika Gruszewicz

 

Niestety, niedawne spotkanie Komisji Polityki Społecznej w Będzinie ws. cementowni Grodziec nie przyniosło nowych rozwiązań. Mimo to w głowach miłośników tego obiektu wciąż tlą się marzenia o utworzeniu w miejsce dawnej cementowni Muzeum Przemysłu Cementowego czy Centrum Sztuki Cementownia.