Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje co robić w przypadku problemów z dostępnością do bonu turystycznego.

Rodzinne wakacje nad Bałtykiem albo w malowniczych Tatrach? Weekendowy wypad z dzieciakami nad jezioro lub do wybranego miasta? A może – uwielbiany przez najmłodszych – wypoczynek na urokliwej polskiej wsi, pełen niecodziennych atrakcji? Te i inne możliwości dostępne są m.in. dzięki bonowi turystycznemu.

Jak aktywować?

Od 1 sierpnia na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można aktywować Polski Bon Turystyczny. Osoby, które są uprawnione do świadczenia wychowawczego 500+, na swoim profilu na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon] mają wszystkie informacje o przyznanym im bonie i mogą go aktywować.

Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, otrzymasz za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez Ciebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten okazujesz podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Użytkownicy bonu dokonywać mogą płatności za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w podmiotach turystycznych wpisanych na listę podmiotów uprawnionych do obsługi płatności bonem. Taką listę publikuje Polska Organizacja Turystyczna.

Gdzie zgłaszać problemy z uprawnieniami?

Niestety, wielu użytkowników od samego początku zgłasza problemy z działaniem bonu. Osoby te powinny kontaktować się z infolinią Polskiego Bonu Turystycznego pod nr. tel. 22 11 22 111 lub poprzez e-mail: bon@zus.pl.

Wskazane jest żeby osoba taka dysponowała: danymi identyfikacyjnymi (imię, nazwisko, PESEL, a jeśli nie nadano to seria i nr dokumentu tożsamości osoby uprawnionej do bonu), dane kontaktowe (nr telefonu, adres e-mail) i przedstawiła krótki opis problemu.

Gdzie wykorzystać?

Bon turystyczny można zrealizować na terenie całego kraju, opłacając nim między innymi usługi hotelarskie. Można go więc wykorzystać na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Można nim także zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego

Program wspiera polskie rodziny i jednocześnie branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko, który możesz wykorzystać aż do końca marca 2022 roku.

Z bonu turystycznego skorzystasz, jeśli posiadasz co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje więcej, bo aż 1000 zł.